Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπήκαν για τα καλά στο κόλπο της ανόδου

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΙΚΑΡΟΙ: 59-70

Την έκτη κατά σειρά νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι που άλωσαν και την Κατερίνη εξασφαλίζοντας τους 2 βαθμούς. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη κόντρα στον Πιερικό/Αρχέλαο έπαιξε μπάσκετ ουσίας «πνίγοντας» τους αντιπάλους της με την καταπληκτική άμυνα που έπαιξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα δεν έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα τριών πόντων (24-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι σιγά-σιγά ανέβαζαν την υπέρ τους διαφορά και η περίοδος έληξε 39-45. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Κώστα Πεχλιβάνη («σκότωσε» με τα τρίποντα τους Κατερινιώτες), Γιώργο Ασημάκη και Θάναση Τοπούζη οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στη θέση του οδηγού φέρνοντας σε πέρας την επικίνδυνη αποστολή τους.

Διαιτητές: Πολυχρονίδης – Λαζαρίδης
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-27 (ημ.), 39-45, 59-70

Πιερικός/Αρχέλαος (Θωμαΐδης): Χρυσανθόπουλος 4 (1), Χατζηιωάννου 3 (1), Τσαϊτουρίδης 4, Γερογιάννης 5, Χρυσόπουλος , Βουρλίτης 5 (1), Ράπτης 10, Χρυσίδης 8, Κοθράς10 (1) , Παπαμιχαήλ , Κουνούπης 3 (1), Τσουκ 6.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 15 (4), Ιωσηφίδης 5 (1), Γεωργαντζάς 9, Παπούδας 6, Ασημάκης 17 (1), Τοπούζης 10, Βοϊβατόπουλος 8.