Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λαβώθηκε ο αρχηγός και έχασε ο Πανσερραϊκός

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 56-80

Σε δεύτερη μοίρα περνά η νέα ήττα του Πανσερραϊκού με «θύτη» αυτή την φορά τον Μέγα Αλέξανδρο. Το γεγονός που σημάδεψε τον αγώνα ήταν ο τραυματισμός του ηγέτη των «λιονταριών», Γιάννη Παπαδόπουλου που στην πρώτη φάση του παιχνιδιού χτύπησε στο κεφάλι ύστερα από σύγκρουση με άλλο αθλητή και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Σερρών προκειμένου να του γίνουν ράμματα. Ο Πανσερραϊκός άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο το οποίο τελείωσε 31-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστή τον Μήτσικα ανέβασαν την διαφορά στο +15 (42-57), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μαλτέσιος ανέλαβε δράση για τον Μέγα και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παπαδόπουλος επέστρεψε στο γήπεδο και με δική του πρωτοβουλία αγωνίσθηκε με μπαταρισμένο κεφάλι. «Λιοντάρι»…

Διαιτητές: Εφραιμίδης – Αθανασόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-34 (ημ.), 42-57, 56-80

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 7 (1), Αδαμόπουλος 20 (4), Χατζής, Γιαβρόπουλος 12 (2), Σαββίδης 2, Σαπουντζάκης 2, Ροΐδης 13 (2), Παπαδόπουλος, Γεωργιανός.

Μέγας Αλέξανδρος (Κοντονάσιος): Δήμας 4, Χρυσοχόου 4, Λεωνίδου 6 (2), Μήτσικας 18 (2), Βουνάκης 2, Καρατζάς 6 (2), Νικολάτος 7 (1), Αρμούτης 7 (1), Μαλτέσιος 14, Μπάκος 12 (2), Καρούζος 3.

Είχε κόντρα και τους διαιτητές

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 65-79

Την ολική επαναφορά επιχείρησε να κάνει το Σιδηρόκαστρο στη συνάντηση με την Χαλκηδόνα αλλά οι διαιτητές, Αγορογιάννης -Τέγα είχαν διαφορετική άποψη. Οι γηπεδούχοι από πολύ νωρίς βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε 25-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρούπελ πίεσε και μείωσε σε 60-69 (4 λεπτά πριν το τέλος) αλλά αυτό φαίνεται ότι δεν άρεσε στο διαιτητικό δίδυμο που με ανάποδα σφυρίγματα (επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή) έδωσε την δυνατότητα στην Χαλκηδόνα να «κλειδώσει» τη νίκη.

Διαιτητές: Αγορογιάννης - Τέγα
Τα δεκάλεπτα: 14-26, 25-42 (ημ.), 50-61, 65-79

Ρούπελ (Χίτζιος): Ευθυμιάδης 21 (4), Τσανάκας 10 (2), Τσιπτσούκης 13, Σαββίδης 5, Ιντζές 7 (1), Αβραμίδης 6 (1), Παρίσης 3.

Χαλκηδόνα (Γεροφώτης - Σταμάτης): Μαρκίδης 8, Βασιλειάδης 23, Κουπαράνης 4, Σιντρίδης 19 (2), Παραλικάκης 6, Τσακαλαϊδης 7, Γεωργιάδης 4, Νταράκης 8.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 56-80
ΓΑΛΑΞΙΑΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 67-65
ΡΟΥΠΕΛ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 65-79
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 83-64