Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπαμ και κάτω δια χειρός Ιωσηφίδη

ΟΦΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 61-62

Μπορεί η Κρήτη να είναι ξακουστή για τον Πεντοζάλη της, όμως οι Ίκαροι χόρεψαν Μπαϊτούσκα τον ΟΦΗ στο Βαρδινογιάννειο σημειώνοντας την τέταρτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα αποδεικνύοντας έτσι ότι βρίσκονται σε «δαιμονιώδη» φόρμα.

Οι «κυανοκίτρινοι» πριν το εναρκτήριο τζάμπολ ήταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, αλλά κατάφεραν να διαψεύσουν τα προγνωστικά κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος σε μια «καυτή» έδρα (περίπου 1000 εισιτήρια διαρκείας έχει ο ΟΦΗ).

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και πήραν προβάδισμα 4 πόντων (16-12), ενώ οι Ίκαροι προσπαθούσαν να βρουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Στο επόμενο δεκάλεπτο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο προσπέρασαν στο σκορ (25-27) με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί. Γεωργαντζάς -Πεχλιβάνης – Τοπούζης – Ασημάκης δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στον ΟΦΗ, ο οποίος από την πλευρά του «βομβάρδιζε» το καλάθι των Ικάρων (14 τρίποντα πέτυχαν οι Κρητικοί) και η τρίτη περίοδος έληξε 43-43.

Δυόμισι λεπτά πριν την εκπνοή του δραματικού αγώνα οι γηπεδούχοι έχοντας και την εύνοια των διαιτητών προηγήθηκαν 61-55. Οι Ίκαροι όμως ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Οι «κυανοκίτρινοι» άσκησαν ασφυκτική πίεση, έκλεψαν μπάλες και με δυο δίποντα μείωσαν σε 61-59. Το καλύτερο βέβαια το φύλαγε για το τέλος ο Στάυρος Ιωσηφίδης που μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ήταν άποντος. Ο γκαρντ της σερραϊκής ομάδας και ενώ απέμεναν 20 δευτερόλεπτα για να λήξει η συνάντηση δεν δίστασε να σηκωθεί έξω από την γραμμή των 6.25 και να «εκτελέσει» τον ΟΦΗ διαμορφώνοντας το 61-62. Οι Κρητικοί στην τελευταία επίθεση ήταν άστοχοι και οι Ίκαροι έφυγαν θριαμβευτές από το Βαρδινογιάννειο .

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Θεοδωρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 25-27 (ημ.), 43-43, 61-62

ΟΦΗ (Δέδας): Μπαρλάς 15 (5), Δελατόλας 3 (1), Τσέλιος 11 (2), Τσακιρίδης 9 (2), Βαγενάς 13 (3), Παναγάκης 5 (1), Χουλιάρας 5, Σαμουρέλης, Φαρμάκης, Τσερκιτζόγλου.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 14 (2), Τοπούζης 13, Ασημάκης 12, Βοϊβατόπουλος 5, Ιωσηφίδης 3 (1), Γεωργαντζάς 15 (2), Καδής, Παπούδας, Σίσκος.

·Mετά το τέλος του παιχνιδιού και ενώ η αποστολή των Ικάρων πανηγύριζε στο παρκέ σημειώθηκε μικροεπεισόδιο μεταξύ του Κώστα Γεωργαντζά και φιλάθλου του ΟΦΗ.