Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2008

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Β’ ΦΑΣΗ)

Άνετη πρόκριση στους «4» για τον Ορφέα

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ: 56-76

Σε ρυθμό ρελαντί ο Ορφέας Νέου Σκοπού υπερκέρασε το εμπόδιο της Φιλίας Ορεστιάδας εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Οι «ασπρόμαυροι» παρά τις απουσίες βασικών παικτών (Ματζιούνης) και την κούραση από το αυθημερόν πολύωρο ταξίδι (ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Διδυμοτείχου) έκαναν το καθήκον τους κόντρα σε ένα υποδεέστερο αντίπαλο.

Σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι κοίταξαν κατάματα τους παίκτες του Παναγιώτη Σπανού στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία, 20-20.

Στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας σοβαρεύτηκε, παίζοντας καλύτερη άμυνα. Η σερραϊκή ομάδα απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και απέκτησε προβάδισμα 15 πόντων (27-42) με το κλείσιμο του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Νέος Σκοπός είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και η τρίτη περίοδος έληξε 42-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ορφέας έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση «εκτόξευσε» την διαφορά στο +20 (56-76).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 27-42 (ημ.), 42-53, 56-76

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Μαντάς 2, Τσούλκας 14 (3), Καρακώστας 2, Μιχαηλίδης 8 (2), Φτεκόπουλος 2, Τσινόπουλος 13, Δώδος 16 (2), Γκαβανόζης 2, Αρχοντίδης 7, Χατζηβασιλειάδης 7, Καραμπατζιάκης 1.

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ – Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 74-62
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 43-76
ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 55-64