Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παράδοση άνευ όρων

ΠΥΛΑΙΑ – Α.Ο.Σ: 83-63

Βαριά ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ από την Πυλαία στο παιχνίδι που διεξήχθη χτες το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη. Οι «πράσινες» παρουσίασαν το κακό τους αγωνιστικό πρόσωπο και ως εκ τούτου δεν είχαν καμιά τύχη απέναντι σε ένα πολύ καλό σύνολο.

«Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» και αυτό φαίνεται σκέφτηκαν οι γηπεδούχες που πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα. Οι αθλήτριες της Πυλαίας σκόραραν διαρκώς, ενώ στον αντίποδα οι «πράσινες» ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε προβάδισμα 16 πόντων (20-4). Στο επόμενο δεκάλεπτο η Πυλαία συνέχισε στο ίδιο τέμπο αυξάνοντας την διαφορά στο +20 (50-30).

Στην επανάληψη δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση αφού οι «πράσινες» δεν ήταν ικανές να κάνουν την ολική επαναφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις Θεσσαλονικιές να έχουν πλεονέκτημα 17 πόντων (70-53), ενώ η τελευταία περίοδος έλαβε τυπικό χαρακτήρα με τον Α.Ο.Σ να γεύεται το πικρό ποτήρι της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 20-4, 50-30 (ημ.), 70-53, 83-63

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Τεβετζίδου 10, Δεινοπούλου 10, Παπαδοπούλου 7, Καλογιάννη 4, Τζιαμπάζη 12 (4), Πελτέκη 18, Καρανικόλα 2.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 58-63
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 50-82
ΒΕΛΒΕΝΤΟ-ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 45-69
ΒΕΡΟΙΑ-ΠΑΟΚ: 42-59
ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΡΗΣ: 46-61
ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ-ΚΑΒΑΛΑ: 68-52