Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ζητείται ελπίς για Πανσερραϊκό και Σιδηρόκαστρο

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ: 56-58

Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας παραμένει ο Πανσερραϊκός και δεν δείχνει σε θέση να ξεκολλήσει από εκεί. Τα «λιοντάρια» δεν εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα επιτρέποντας στα Φλογητά να πάρουν τους 2 βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια προηγήθηκαν 9-13, αλλά οι «κόκκινοι» με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά 14-13. Η είσοδος του Τσιαουσίδη έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του σκορ με τον Θερμαϊκό να εξασφαλίζει προβάδισμα 4 πόντων (19-23) με το κλείσιμο της περιόδου. 3:15 πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο +8 (27-35) αλλά οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν 35-35, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 35-37.

Στην επανάληψη δεν παίχτηκε μπάσκετ αξιώσεων αφού και οι δυο ομάδες ήθελαν πάνω απ’ όλα το ροζ φύλλο αγώνος. Ο Πανσερραϊκός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με 41-40, 6:20 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά τελικά το δεκάλεπτο έληξε 43-46. Στη τελευταία περίοδο τα «λιοντάρια» πάλεψαν για να κατακτήσουν τη νίκη αλλά στάθηκαν άτυχα. Ο Ιωακειμίδης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με δίποντο σημείωσε το 56-58, ενώ στα εναπομείναντα 20 δευτερόλεπτα ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Τσούτσουρας-Πιτσίλκας
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-37 (ημ.), 43-46, 56-58

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 14 (3), Αδαμόπουλος 14 (3), Γεωργιανός 2, Γιαβρόπουλος 3, Παπαδόπουλος 13, Ροΐδης 7 (1), Σαπουντζάκης 3 (1), Σαββίδης, Ασάζης.

Θερμαϊκός (Καραγιαννίδης): Χρηστίδης 4, Καραφεύγας 3 (1), Καρράς 5, Ιωακειμίδης 8, Μαραπίδης 9 (2), Γκοτσης 7 (1), Κόκουρας 15, Τσιαουσίδης 7 (1).

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ: 47-62Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε τη νίκη στο Ρούπελ που έχασε στην έδρα του από το πρωτοπόρο Ασβεστοχώρι. Οι γηπεδούχοι τα πήγαν αρκετά καλά μόνο στη πρώτη περίοδο όπου και προηγήθηκαν 15-10. Εν συνεχεία το Ασβεστοχώρι άλλαξε την ροή του αγώνα με κορυφαίο τον Νικολαΐδη και το ημίχρονο τελείωσε 19-28. Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παγίωσαν μια ασφαλή διαφορά 12-15 πόντων και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

ΡΟΥΠΕΛ (Χίτζιος): Νάκος Μ. 5(1), Ευθυμιάδης 8, Τσανάκας 14(1), Γρεασίδης, Παρίσης 4(1), Ιντζές 2, Σαββίδης 4, Αβραμίδης, Τιπτσούκης 10.

ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ (Καραδήμος): Στυλιανού, Σημιτόπουλος 2, Τσάικος Μ. 7(1), Τσάικος Β., Κραμπής 6, Καλούτσικος, Βαλαβανίδης 11, Δανάκης, Λέντης 1, Μαύρος 8, Νικολαΐδης 25(3), Μαρλίδης 2.

* Την επόμενη Κυριακή 14/12 ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κένταυρο Καλικράτειας και το Ρούπελ θα παίξει στο Στρατώνι με την τοπική ομάδα.

ΑΜΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝ - ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ/ 71 - 72
ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ - ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 68 - 72
ΑΓΣ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡ - ΑΣ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙΟΥ 47 - 62
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΜΑΚΑΜΠΗ 97 - 53
ΑΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 72 - 86
ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΓΑΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ 69 - 72