Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυρίαρχος στο παρκέ

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 86-49

Υγιεινό περίπατο έκανε ο Ορφέας στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Χρυσούπολη. Η ομάδα του Νέου Σκοπού δεν συνάντησε δυσκολίες και έβαλε στο σακούλι της άλλους δυο «χρυσούς» βαθμούς. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο κ. Παπαδόπουλος, πρώην διαιτητής και νυν προπονητής της Χρυσούπολης που διαμαρτυρόταν διαρκώς στους διαιτητές (γιατί άραγε;) και απεβλήθη τελικά λόγω της συμπεριφοράς του.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, στη πρώτη περίοδο ο Ορφέας έκανε το καλύτερο φετινό ξεκίνημα με τους παίκτες του Παναγιώτη Σπανού να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 21 πόντων (26-5), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Καβαλιώτες προσπαθούσαν να συνέλθουν από το «σοκ».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νέος Σκοπός κρατούσε σταθερά το σημαντικό προβάδισμα και το ημίχρονο τελείωσε 45-25. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι όσο και αν ήθελαν να αντιδράσουν αυτό δεν κατέστη δυνατό, αφού ο Ορφέας ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερος με τον Παναγιώτη Σπανό να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και η τρίτη περίοδος έκλεισε 61-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν νέο ξέσπασμα και ανέβασαν την διαφορά σε αστρονομικά επίπεδα χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό και την αποτελεσματική άμυνα.

Διαιτητές: Τατούδης – Λαμπρινός
Τα δεκάλεπτα: 26-5, 45-25 (ημ.), 61-41, 86-49

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Μαντάς 2, Τσιούλκας 3 (1), Ματζιούνης 6, Τσινόπουλος 9, Δώδος 14, Χατζηβασιλειάδης 13, Αρχοντίδης 16 (2), Μιχαηλίδης 5, Καραμπεντής 5, Καραμπατζιάκης 2, Θεοδώρου 5, Γκαβανόζης 6.

Χρυσούπολη (Παπαδόπουλος): Αλεξούδης 4, Γιαλούρης 3 (1), Αμπελακιώτης 20 (1), Πεξαράς 3, Καρατσομπάνης 7 (1), Μιχαηλίδης 4, Ιωσηφίδης 4, Παπαργυρίου 2.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 76-82
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ: 79-63
Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 63-56