Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παιχνίδι για γερά νεύρα

Α.Ο.Σ – ΒΕΡΟΙΑ: 58-50

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε ο Α.Ο.Σ που υπερκέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Ο αγώνας εξαρχής ήταν εξίσου σημαντικός και για τις δυο ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, την παραμονή στη κατηγορία. Ευτυχώς οι «πράσινες» κατόρθωσαν να καταβάλλουν την αντίσταση της Βέροιας στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης και να πάρουν τους 2 πολύτιμους βαθμούς.

Σχετική με την εξέλιξη στο σκορ, στην εναρκτήρια περίοδο ο Α.Ο.Σ δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες που απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (11-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε σε σημαντικό βαθμό το σκηνικό της αναμέτρησης και το ημίχρονο έληξε 22-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» ανέβασαν την απόδοση τους και παρουσίασαν βελτίωση στον επιθετικό και τον αμυντικό τομέα αντίστοιχα. Η Ελπίδα Τζιαμπάζη και η Λία Πελτέκη «φόρτωναν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι και το «τριφύλλι» εξασφάλισε διαφορά 4 πόντων (36-32). Το συγκρότημα της Ημαθίας όμως δεν ήταν διατεθειμένο να πέσει αμαχητί.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου δεν ήταν για καρδιακούς. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 43-46 και η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει στη πλευρά τους. Ο Α.Ο.Σ, παρά και την εχθρική αντιμετώπιση που είχε από τον δεύτερο διαιτητή του παιχνιδιού, κ. Τσιρινδάνη, απεδείχθη «εφτάψυχος». Η Δεινοπούλου ανέλαβε την ευθύνη και με τρίποντο ισοφάρισε σε 46-46 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου περιόρισαν τα ατού της Βέροιας και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος, που αποτελεί ισχυρό τονωτικό ενόψει της εκτός έδρας συνάντησης με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.

Διαιτητές: Ρούκας-Τσιρινδάνης
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 22-24 (ημ.), 36-32, 46-46 (κ.α.), 58-50 (παρ.)

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Παπαδοπούλου 4, Πελτέκη 16 (2), Τζιαμπάζη 18 (4), Ρίσκου 1, Δεινοπούλου 6 (1), Καρατζά 5, Τόγα 2, Τεβετζίδου 4, Κουντουρά 2, Καλογιάννη, Καρανικόλα.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΠΥΛΑΙΑ: 56-53
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 69-53
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 83-53
ΠΑΟΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ: 55-50
ΑΡΗΣ – ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ: 72-54