Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπήκε με το καλό το 2009

ΙΚΑΡΟΙ – ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 79-71

Νικηφόρο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Ίκαροι το 2009 στο πρώτο παιχνίδι του νέου έτους. Οι «κυανοκίτρινοι» δίχως να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους στο παρκέ κατάφεραν να πάρουν τους 2 βαθμούς διευρύνοντας το εκπληκτικό σερί των θετικών αποτελεσμάτων (έβδομη κατά σειρά επιτυχία). Άτυχος του αγώνα στάθηκε ο Σταύρος Ιωσηφίδης, ο οποίος 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος τραυματίσθηκε στο δεξί πόδι και αποχώρησε. Το μέγεθος του τραυματισμού θα φανεί εντός των προσεχών ημερών.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κώστας Πεχλιβάνης «πυροβολούσε» διαρκώς το καλάθι της Γουμένισσας. Δυστυχώς όμως οι Ίκαροι ότι έχτιζαν με κόπο στην επίθεση το γκρέμιζαν στην άμυνα με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες. Ο Γυμνόπουλος οργάνωνε με μαεστρία το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ Δημητρίου και Καρυπίδης ήταν «κίνδυνος-θάνατος». Οι Κιλκισιώτες προηγήθηκαν 14-20 και 17-23 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-23.

Στην επόμενη περίοδο χρειάσθηκε να περάσουν 2 λεπτά προκειμένου να δουν οι φίλαθλοι καλάθι. Ίκαροι και Γουμένισσα συμβάδιζαν στο σκορ (27-26, 29-31) και το ημίχρονο έληξε 41-38. Στην τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» με πρωταγωνιστές τους Γεωργαντζά-Πεχλιβάνη-Τοπούζη ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 51-40 (4:34). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα και με τρίποντες «βόμβες» από τους Δημητρίου-Καρυπίδη μείωσαν σε 54-51 (1:20). Ευτυχώς οι Ίκαροι δεν πανικοβλήθηκαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +8 (59-51).

Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Στάθη Καμαράκη ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας σημαντικό προβάδισμα 11 πόντων (64-53, 69-58) με τους Πεχλιβάνη-Ιωσηφίδη να είναι αποτελεσματικοί από την περιφέρεια (ο playmaker των Ικάρων βρήκε τον καλό του εαυτό στο τέταρτο δεκάλεπτο). Επιπροσθέτως ο Θανάσης Τοπούζης έδινε σκληρές μάχες κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την διαφορά στο +14 (74-60), αλλά… η Γουμένισσα πούλησε πολύ ακριβά το «τομάρι» της. Η ομάδα του Βαγγέλη Νίτση «ροκάνισε» την διαφορά μειώνοντας σε 75-71 με καλάθι του Καρυπίδη. Ο Τοπούζης όμως έβαλε τα πράγματα στη θέση τους «καθαρίζοντας» το παιχνίδι οριστικά.

Διαιτητές: Κασαπίδης-Σημιτόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-38 (ημ.), 59-51, 79-71

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 24 (6), Σίσκος 3 (1), Ιωσηφίδης 12 (2), Γεωργαντζάς 8 (2), Παπούδας 6 (1), Ασημάκης 10 (1), Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 14.

Γουμένισσα (Νίτσης): Γυμνόπουλος 15 (1), Δημητρίου 25 (5), Καρυπίδης 20 (5), Πάντσιος 8 (1), Κόγιας 1, Νταλλής 2, Τάτσης, Δεληπαλτίδης, Μούμογλου.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των Ικάρων, Στάθης Καμαράκης έκανε τις εξής δηλώσεις: «Φτάσαμε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη αλλά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνισή μας. Η ομάδα φάνηκε επηρεασμένη από την διακοπή. Δεν είχαμε την ίδια ενέργεια στην άμυνα και η Γουμένισσα μας δημιούργησε προβλήματα. Ο Καρυπίδης πέτυχε κάποια δύσκολα σουτ. Τώρα έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Δούκα στην Αθήνα. Η αποστολή μας δεν είναι εύκολη αλλά θα επιδιώξουμε να πάρουμε το νικηφόρο αποτέλεσμα για να συνεχίσουμε την πορεία μας».

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ: 81-77
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. – ΛΑΥΡΙΟ: 68-79
ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ: 96-91
ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΧΑΛΚΙΔΑ: 89-79
Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΟΦΗ: 56-102
ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.: 68-75
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 62-55