Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν είδε «άσπρη μέρα»

Α.Ο.Σ – ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ: 36-60

Παρά το γεγονός ότι το τοπίο γύρω από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας ήταν κάτασπρο με αρκετά παιδιά να παίζουν χαρούμενα στο χιόνι, οι αθλήτριες του Α.Ο.Σ δεν είδαν «άσπρη μέρα» στο παρκέ γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα από την Άρτεμη Βόλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τις «πράσινες». Οι Βολιώτισσες έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο με πρώτη και καλύτερη την Γκεοργκίεβα. Στον αντίποδα ο Α.Ο.Σ αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα στην επίθεση σημειώνοντας μόλις 2 (!) πόντους στην εναρκτήρια περίοδο. Το δεκάλεπτο τελείωσε 2-17. Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» ξεμπλόκαρε επιθετικά αλλά η Άρτεμις σκόραρε διαρκώς και το ημίχρονο έληξε με double-score (16-32).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες μπήκαν στο παιχνίδι με περισσότερη όρεξη μειώνοντας σε 31-43 με καλάθια από τις Πελτέκη-Τεβετζίδου. Κόντρα στην προσπάθεια των κοριτσιών του Α.Ο.Σ πήγαν οι δυο διαιτητές της συνάντησης, Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης που μέσα σ’ όλα απέβαλλαν την Ελπίδα Τζιαμπάζη, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα άποντη. 7 λεπτά πριν την εκπνοή του παιχνιδιού το σκορ ήταν 33-43 αλλά δεν επετεύχθη η ολική ανατροπή με την Λία Πελέκη να τραυματίζεται. Έτσι οι φιλοξενούμενες έφυγαν νικήτριες από τις Σέρρες.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης
Τα δεκάλεπτα: 2-17, 16-32 (ημ.), 31-43, 36-60

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 5 (1), Δεινοπούλου 1, Παπαδοπούλου 3, Πελτέκη 12 (1), Γούλα 2, Τεβετζίδου 11, Κουντουρά 2, Τόγα, Τζιαμπάζη.

Άρτεμις Βόλου (Γιαννακούρας): Λυμπερίδου 7 (1), Κουτσουνούρη 15, Δημητρέλια 5 (1), Θανασούλη 4, Κυριατζίδου 4, Γκεοργκίεβα 21 (1), Ντάνου 4.

Α.Ο.Σ - ΆΡΤΕΜΙΣ Β.: 36-60
ΠΑΟΚ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 70-56
ΑΡΗΣ – ΚΑΒΑΛΑ: 68-56
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 85-23