Κυριακή 11 Ιανουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λιονταρίσια» νίκη για Πανσερραϊκό – Λύγισε στο τέλος το Σιδηρόκαστρο

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ: 63-55

Χρειάσθηκε να περάσουν 3 μήνες και 12 αγώνες προκειμένου ο Πανσερραϊκός να σημειώσει την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου κόντρα στον Γαλαξία είχε πάθος, τσαμπουκά, καθαρό μυαλό, αλλά -εν συγκρίσει με προηγούμενα παιχνίδια- το μυστικό ήταν η διάρκεια στην απόδοσή της. Οι «κόκκινοι» στα κρίσιμα χρονικά σημεία διαχειρίσθηκαν πολύ σωστά το παιχνίδι και επιτέλους οι φίλαθλοι αποχώρησαν από το γήπεδο με το χαμόγελο στα χείλη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ουσιαστικοί στην επίθεση πήραν αρχικά προβάδισμα 7 πόντων (4-11). Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι είχαν 0/6 τρίποντα ενώ ο Παπαδόπουλος χρεώθηκε πολύ γρήγορα με 2 φάουλ και ο Στέργιος Ποργιόπουλος τον απέσυρε στο πάγκο για να τον προστατεύσει. Η είσοδος του Σαββίδη στο παρκέ ήταν καταλυτική αφού ο σωματώδης αθλητής των «λιονταριών» πρόσφερε σημαντική βοήθεια και το δεκάλεπτο έληξε 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γαλαξίας με εκτελεστή τον Παπαδημητρίου αύξησε εκ νέου την διαφορά στο +8 (25-33). Ο Πανσερραϊκός όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και με πρωταγωνιστές τους Αδαμόπουλο -που ήταν «κίνδυνος-θάνατος»- Ροΐδη ισοφάρισε σε 37-37 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο δεχόμενοι μόλις 3 πόντους, με τον Μιχάλη Γιαννουζάκο να διευκολύνει το έργο των «λιονταριών» επιμένοντας στην χρησιμοποίηση του γιου του, Γιώργου που ήταν η μεγάλη ατραξιόν αλλά και η μεγάλη απογοήτευση της βραδιάς. Ο Γιαβρόπουλος ξύπνησε και ο Πανσερραϊκός όχι μόνο προσπέρασε στο σκορ αλλά απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων (49-40).

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός «καθάρισε» την υπόθεση νίκη έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και παίζοντας πολύ έξυπνα σε άμυνα και επίθεση με τον Αδαμόπουλο να σημειώνει με τρίποντο το 62-53 (1:10 πριν το τέλος) βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Διαιτητές: Τσούντσουρας-Βογιατζής
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-37 (ημ.), 49-40, 63-55

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 3 (1), Αδαμόπουλος 25 (5), Γιαβρόπουλος 10, Σαββίδης 7 (2), Παπαδόπουλος 8 (1), Ροΐδης 6, Σαπουντζάκης 4, Ευγενειάδης, Καβράκης, Γεωργιανός.

Γαλαξίας (Γιαννουζάκος): Δεκουλάκος 9 (3), Δάγκας 8, Παπαδημητρίου 17 (3), Καλπακτσής 11, Στεργιανός 2, Ελευθεριάδης 3 (1), Γιαννουζάκος 1, Γκουτζιάς 4, Μούκας, Πλατανίτης.

· Ο Γιαβρόπουλος τραυματίσθηκε στο γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ έχοντας όμως αποβληθεί με 5 φάουλ.
· Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι και ο Σάκης Στεργιανός (μάλλον τράβηγμα), παλιός παίκτης των Ικάρων και νυν αθλητής του Γαλαξία.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 75-93

Κρίμα… Το Ρούπελ μόχθησε στον αγωνιστικό χώρο, οι παίκτες του έχυσαν πολλά κιλά ιδρώτα αλλά στο τέλος γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας μια και στο τέταρτο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις. Η ομάδα του Γιώργου Χίτζιου πρόσθεσε ακόμη μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό της αλλά παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας έχοντας συμπληρώσει 13 παιχνίδια δίχως νίκη. Την ερχόμενη Κυριακή το Ρούπελ στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος θα υποδεχθεί τον Πανσερραϊκό στο σερραϊκό ντέρμπι.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Τζαμάκου
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-45 (ημ.), 57-63, 75-93

Ρούπελ (Χίτζιος): Ευθυμιάδης 20 (3), Τσανάκας 21 (2), Γρεασίδης 12 (2), Σαββίδης 9 (1), Τσιπτσούκης 7, Παρίσης 5, Ιντζές 1.

Ιωνικός (Πολίτης): Σαλαπασίδης 3, Ματζούνης 2, Μυλωνίδης 27 (1), Πεταλάς 18, Δεληγιάννης 16 (2), Παναγιώτου 15 (4), Λάφης 12.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ: 63-55
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ – ΜΑΚΑΜΠΗ: 73-59
ΡΟΥΠΕΛ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 75-93
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 86-77