Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποστολή εξετελέσθη για την Ηράκλεια

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 62-42

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Ηράκλεια, η οποία επικράτησε εύκολα της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης εντός έδρας και διατηρεί κρυφές ελπίδες για την επίτευξη της ανόδου. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη στην αναμέτρηση του Σαββάτου και χωρίς τον Γιώργο Κατσικά στην σύνθεσή της που προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων, έκανε μια καλή προπόνηση εξασφαλίζοντας εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με στόχο να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παρκέ και κατάφεραν πολύ γρήγορα να πάρουν σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (17-9).

Στη δεύτερη περίοδο τόσο η Ηράκλεια όσο και η Ολυμπιάδα αντιμετώπισαν προβλήματα στο σκοράρισμα σημειώνοντας 9 πόντους εκατέρωθεν και το ημίχρονο έληξε με 26-18.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη αποφάσισαν μια και καλή να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη και με πρωταγωνιστή τον Βάκα που «πυροβολούσε» έξω από τα 6.25 η Ηράκλεια ανέβασε την διαφορά στο +17 (46-29).

Η τελευταία περίοδος έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι Θρακιώτες δεν διέθεταν τα ανάλογα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα προκειμένου να κάνουν την ολική επαναφορά και δικαίως η σερραϊκή ομάδα πρόσθεσε τους 2 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Διαιτητές: Λαμπρινός – Οικονόμου
Τα δεκάλεπτα: 17-9, 26-18 (ημ.), 46-29, 62-42

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Χαρκιανάκης 3 (1), Ιακωβίδης 5, Αποστολάκης 3 (1), Ντίκογλου 8, Βάκας 18 (4), Γρηγοριάδης 6, Σταμπουλής 2, Σκαλιστής 5 (1), Παπαστεφάνου 8, Μπουτάκογλου 4.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 54 - 74
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ: 89 - 55
ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ – ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ: 82 - 38
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 62 - 76
ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 62 - 42