Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – Α.Ο.Σ: 60 – 57

Διπρόσωπες εμφανίσθηκαν οι «πράσινες» στον αγώνα με τον Απόλλωνα Καρδίτσας γεγονός που τους στέρησε την κατάκτηση της σπουδαίας νίκης. Η αγωνία βρίσκεται στο κατακόρυφο αναφορικά με το ποιες και πόσες ομάδες θα υποβιβασθούν από την κατηγορία με το «τριφύλλι» να δίνει σκληρή μάχη με τους Τιτάνες Δράμας και την Καβάλα.

Οι Σερραίοι φίλαθλοι καλούνται να κάνουν το χρέος τους και να ενισχύσουν την ομάδα στην κρίσιμη αναμέτρηση με τους Τιτάνες Δράμας που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή 28 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας στις 5 το απόγευμα.

Σχετικά με το άτυχο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Καρδίτσας ο Α.Ο.Σ κατόρθωσε να περιορίσει σημαντικά τα ατού των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας τις Θεσσαλές σε χαμηλό σκορ (σημείωσαν μόνο 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο). Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις «πράσινες» να προηγούνται με 22-28.

Μετά την ανάπαυλα ο Απόλλωνας ανασυντάχθηκε απειλώντας διαρκώς το καλάθι του Α.Ο.Σ που έδειχνε ευάλωτος στην άμυνα εν συγκρίσει με το εξαιρετικό πρώτο μέρος και οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 42-42 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης αμφότερες οι ομάδες διεδίκησαν επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο αγώνος, αλλά αυτές που πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα με την ολοκλήρωση της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν οι αθλήτριες της Καρδίτσας.

Διαιτητές: Κουϊμτζόγλου – Μαραθιώτης
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 22-28 (ημ.), 42-42, 60-57

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 5 (1), Καρατζά 10, Τόγα 3 (1), Παπαδοπούλου 6, Τζιαμπάζη 17 (5), Πελτέκη 16 (2), Τεβετζίδου, Δεινοπούλου.

ΠΥΛΑΙΑ - ΚΑΒΑΛΑ: 77 – 46
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΡΗΣ: 33 – 57
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΟΚ: 55 – 46
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ: 60 – 57
ΒΕΛΒΕΝΤΟ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 27 – 61