Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Tίποτα, τίποτα δεν τους σταματά

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ: 49-59

Ποιος να συγκριθεί μαζί τους…. Οι Ίκαροι έχουν ανοίξει για τα καλά τα φτερά τους και οι υψηλές πτήσεις συνεχίζονται για το σύνολο του Στάθη Καμαράκη. Οι «κυανονίτρινοι» υπέταξαν και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς σημειώνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη. Η σερραϊκή ομάδα έχει πετύχει ένα εκπληκτικό σερί με απολογισμό 13 νίκες και μόλις 1 ήττα στα τελευταία 14 παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος και πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην άνοδο στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο Καλαμαριά και Ίκαροι συμβάδιζαν στο σκορ με τις δυο ομάδες να εμφανίζονται νευρικές στο παρκέ δείγμα και της κρισιμότητας του αγώνα. Με την συμπλήρωση της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα με 11-10.

Στην επόμενη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε το σκηνικό της αναμέτρησης αφού κύριο μέλημα των αθλητών ήταν η δυνατή άμυνα. Τόσο οι Θεσσαλονικείς όσο και οι Ίκαροι δεν ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικοί στην επίθεση και το σκορ με το κλείσιμο του δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο με 23-23.

Στα αποδυτήρια ο Στάθης Καμαράκης έδωσε το σύνθημα για το μεγάλο ξέσπασμα και οι παίκτες ακολούθησαν κατά γράμμα τις εντολές του. Οι «κυανοκίτρινοι» έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» των γηπεδούχων επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γιώργος Ασημάκης έβλεπε σαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και οι Ίκαροι εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων (32-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα έχοντας το πάνω χέρι στο παρκέ κράτησε πολύ έξυπνα τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας κατορθώνοντας να αποσπάσει το ροζ φύλλο αγώνος, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση και για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Διαιτητές: Νικολούλης – Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 23-23 (ημ.), 32-43, 49-59

Απόλλων Καλαμαριάς(Κόρφας): Παπαδόπουλος 6, Τρούλιαλης, Δήμου 3(1), Σκούφης 2, Νάνης 7, Αντωνιάδης 2, Θυμνιός 2, Χρυσόπουλος, Περράκης 2, Χατζατούροφ 7(1), Τεβετζίδης 3(1), Πατρίκης 8(1).

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6(2), Ιωσηφίδης 3(1), Γεωργαντζάς 2, Παπούδας 3, Καδής 2, Ασημάκης 25(4), Βοϊβατόπουλος 9(2), Τοπούζης 9.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ -ΙΚΑΡΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 64 - 57
ΛΑΥΡΙΟ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 81 - 62
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 91 - 72
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 49 - 59