Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με διπλό κέρδος για τις «πράσινες»

Α.Ο.Σ – ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 64-61

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι ο Α.Ο.Σ κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Παναθλητικού Συκεών στην παράταση. Οι «πράσινες» όχι μόνο πήραν τους δυο πολύτιμους βαθμούς της νίκης αλλά ξέφυγαν από τους Τιτάνες Δράμας και από την Καβάλα που ηττήθηκαν σε αυτή την αγωνιστική.

Οι αθλήτριες των Μάρκου-Κυρήκου είχαν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο περιορίζοντας τον Παναθλητικό σε ρόλο κομπάρσου. Έτσι το «τριφύλλι» εξασφάλισε σημαντική διαφορά 12 πόντων (36-24). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες πίεσαν τις «πράσινες» μειώνοντας την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (47-41), ενώ στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 54-54 και χρειάσθηκε το πεντάλεπτο της παράτασης προκειμένου Α.Ο.Σ και Παναθλητικός να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η σερραϊκή ομάδα παίζοντας ψυχωμένα «κλείδωσε» τη νίκη έχοντας ως κορυφαίες τις Πελτέκη και Ρίσκου.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-24 (ημ.), 47-41, 54-54 (κ.α.), 64-61 (παράταση)

Α.Ο.Σ (Μάρκου – Κηρύκος): Ρίσκου 17 (1), Τόγα 1, Παπαδοπούλου 10, Τζιαμπάζη 6 (2), Πελτέκη 23 (1), Τεβετζίδου 7, Δεινοπούλου, Καρατζά.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Σαμαρά 6 (1), Δημητρακοπούλου 6, Τερεζή 4, Τόσκα 13 (1), Νικολαΐδου 9, Μιχαλιά 4, Πατραλέξη 4, Κωτούλα 6, Σταματιάδου 9 (1).