Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ομάδα «όνειρο» φτιαγμένη για Α2

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 82-79

Στον αθλητισμό όπως και στη ζωή γενικότερα τίποτε δεν είναι τυχαίο. Η σκληρή προσπάθεια που καταβάλλει ο οιοσδήποτε έχει και ανταμοιβή παρά το γεγονός ότι αρκετοί στην εποχή μας αρέσκονται στο να προβάλλουν το γρήγορο και εύκολο κέρδος ως «μαγκιά». Μαγκιά είναι αυτό που πέτυχαν οι Ίκαροι στο παιχνίδι με τον Αρκαδικό, η νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της κατηγορίας η οποία «έλιωσε» σαν κεράκι στο «καμίνι» του κλειστού γυμναστηρίου της Κοιλάδας που ήταν κατάμεστο μετά από πολύ καιρό από τους Σερραίους φιλάθλους. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη μετρά 12 ροζ φύλλα στους τελευταίους 13 αγώνες και εφόσον επιδείξει την ίδια αγωνιστική πειθαρχία και σοβαρότητα τότε είναι βέβαιο ότι θα διαβεί την «πόρτα» της Α2.

Σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ με τον Θανάση Τοπούζη να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μάνος πετυχαίνοντας 9 πόντους αποτελούσε τον κινητήριο μοχλό των Αρκάδων. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους «κυανοκίτρινους» να προηγούνται με 18-15.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αρκαδικός επέβαλλε τον ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Μαναβόπουλο εξασφάλισε διαφορά 7 πόντων (20-27, 7:06). Οι Ίκαροι έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους αφυπνίσθηκαν και με goal – foul του Κώστα Πεχλιβάνη μείωσαν σε 29-31, ενώ ισοφάρισαν σε 31-31 (2:15) και 33-33. Το ημίχρονο έληξε 35-37 με τους Πελοποννήσιους να στερούνται των υπηρεσιών του Σκουζή που τραυματίσθηκε στο πόδι και αποχώρησε από το παρκέ.

Στην τρίτη περίοδο η σερραϊκή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρώτο «βιολί» τον Πεχλιβάνη και βοηθό τον Ασημάκη πήρε προβάδισμα 9 πόντων (51-42, 6:09). Ο Μάνος όμως πήρε ξανά το «όπλο» του και με απανωτά καλάθια βοήθησε έτσι ώστε ο Αρκαδικός να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (55-54). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κουτσογιάννης έβρισε τους διαιτητές και απεβλήθη (ντισκαλιφιέ) από τον αγώνα. Οι Ίκαροι εκμεταλλεύθηκαν την αναταραχή στις τάξεις των φιλοξενουμένων και ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +9 (66-57) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (69-59) με εύστοχο τρίποντο του Χάρη Βοϊβατόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο έχοντας σημαντική διαφορά υπέρ τους (71-62, 73-65). Στα τελευταία λεπτά του μεγάλου ντέρμπι ο Στάθης Καμαράκης είχε να αντιμετωπίσει τα 4 φάουλ των Τοπούζη και Ασημάκη, ενώ ο δεύτερος χτύπησε στο αριστερό πόδι και αφού του έδεσαν τον αστράγαλο και τέσταρε το πόδι του έσφιξε τα δόντια και δεν άφησε την ομάδα αβοήθητη. Οι Ίκαροι φάνηκε να αγκαλιάζουν την σπουδαία νίκη αφού 38 δεύτερα πριν την εκπνοή της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ με 78-70.

Ο Πεχλιβάνης όμως μιμήθηκε τον Κουτσογιάννη και αποβλήθηκε. Ο Αρκαδικός άδραξε την ευκαιρία μείωσε σε 78-75 με 5 σερί πόντους τους Μάνου και τα πάντα κρίθηκαν στην «ρουλέτα» των ελεύθερων βολών. Ο Γιώργος Ασημάκης διαμόρφωσε το 81-77, αλλά ο Μάνος απάντησε και το σκορ έγινε 81-79. Στην επόμενη επίθεση ο αρχηγός των Ικάρων, Ζήσης Παπούδας ευστόχησε σε μια βολή σημειώνοντας το 82 –79.

Στην τελευταία φάση της συνάντησης ο Κώστας Γεωργαντζάς έκανε έξυπνο φάουλ στον Μάνο που θέλησε να διασχίσει πολύ γρήγορα το γήπεδο με σκοπό να επιχειρήσει σουτ τριών πόντων για να ισοφαρίσει. Υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων ο γκαρντ του Αρκαδικού αστόχησε στην πρώτη βολή, ενώ στη συνέχεια έχασε ηθελημένα και την άλλη με την ελπίδα να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να επιχειρήσει τρίποντο. Η μπάλα όμως κατέληξε στα χέρια του Βοϊβατόπολου και οι Ίκαροι πανηγύρισαν μαζί με τους πολυάριθμους φιλάθλους την μεγάλη επιτυχία.

Διαιτητές: Τάτσικας – Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-37 (ημ.), 66-57, 82-79

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 27 (2), Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 5, Παπούδας 9, Ασημάκης 18 (2), Βοϊβατόπουλος 6 (1), Τοπούζης 15, Σίσκος, Καδής.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Μιχαλόγλου 2, Μάνος 30 (5), Κοψαύτης 7 (1), Τσολάκης 2, Ντίμπ 6 (2), Μαναβόπουλος 23 (1), Σημαιόπουλος 2, Κουτσογιάννης 3, Μουτράν 4, Σκουζής, Παπανικολάου.

Π. ΦΑΛΗΡΟ 18

*Την ερχόμενη Κυριακή 22/2 οι «κυανοκίτρινοι» θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Καλαμαριάς εκτός έδρας (58-64 είχαν κερδίσει οι Θεσσαλονικείς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στις Σέρρες).