Κυριακή 8 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Φτερούγισαν» για την Α2

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ: 72-67

Τους «πάτησε»… Οι Ίκαροι επιβλήθηκαν του Αμύντα στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και «φτερούγισαν» για την Α2 Εθνική κατηγορία. Οι «κυανοκίτρινοι» αντιμετώπισαν μια σκληροτράχηλη ομάδα, η οποία είχε ως ευσεβή πόθο το διπλό στις Σέρρες αλλά έφυγε «με την ουρά στα σκέλια». Αλγεινή εντύπωσε προκάλεσε στους φιλάθλους η γενικότερη συμπεριφορά του προπονητή και των παραγόντων της αθηναϊκής ομάδας οι οποίοι διαμαρτύρονταν άνευ λόγου και αιτίας στους διαιτητές της συνάντησης. Μάλιστα στην ανάπαυλα του παιχνιδιού σύμφωνα με τους ανθρώπους των Ικάρων ο αθλητής του Αμύντα, Σάντρο Μουμούρης προέβη σε κάποια περίεργα σχόλια περί Ελλάδας και Μακεδονίας!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο δεκάλεπτο της σπουδαίας αναμέτρησης οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά και το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-12 και 10-15, με τους Ικάρους να δείχνουν «υπνωτισμένοι». Η γραμμή κρούσης των «κυανοκίτρινων» (Πεχλιβάνης-Ασημάκης) δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα με τον Θανάση Τοπούζη να αποτελεί τη πιο αξιόπιστη λύση. Έτσι η περίοδος έκλεισε με 13-17.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου ο Αμύντας ανέβασε την διαφορά στο +7 (13-20), αλλά ο Κώστας Πεχλιβάνης και τα υπόλοιπα παιδιά των Ικάρων είχαν διαφορετική άποψη και με ένα εντυπωσιακό σερί 23-4 απέκτησαν προβάδισμα 12 πόντων (36-24) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι διατηρούσαν σημαντικό προβάδισμα 12 και 9 πόντων αντίστοιχα (42-30 και 49-40) με τους Τοπούζη – Πεχλιβάνη να απειλούν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και τα pick n roll να είναι άκρως αποτελεσματικά. Ο Μπάρμπας όμως κατόρθωσε να βάλει τον Αμύντα και πάλι στο παιχνίδι πετυχαίνοντας 7 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους και οι Αθηναίοι μείωσαν σε 49-47, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 50-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας βρέθηκε στην κόψη του ξυραφιού με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (57-55, 63-65). Δυο λεπτά πριν την εκπνοή της συγκλονιστικής αναμέτρησης ο Αμύντας με ηγέτη τον Σαμοθράκη προηγήθηκε με 65-67, αλλά οι Ίκαροι έχοντας και την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου εξασφάλισαν πλεονέκτημα τριών πόντων (70-67) με μια εύστοχη βολή του Πεχλιβάνη. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα της συνάντησης ο Ζούπας από πλευράς φιλοξενουμένων έκανε τραγικό λάθος πατώντας την πλάγια γραμμή και ο Πεχλιβάνης από την γραμμή των βολών «κλείδωσε» τη νίκη των Ικάρων στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Μερτζάνης
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-24 (ημ.), 50-47, 72-67

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 28 (4), Ιωσηφίδης 5 (1), Γεωργαντζάς 3, Παπούδας 2, Ασημάκης 11 (1), Βοϊβατόπουλος 8, Τοπούζης 15.

Αμύντας (Βλάχος): Ζούπας 10 (2), Μπάρμπας 14 (3), Σαμοθράκης 7 (1), Παγώνης 9, Δορκοφίκης 2, Βογιατζής 9, Λαζαρίδης 3 (1), Μουμούρης 8 (1), Γιανναλέτσος 5.

Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 65-93
ΙΚΑΡΟΙ - ΑΜΥΝΤΑΣ: 72-67
ΟΦΗ – ΔΟΥΚΑΣ: 76-77
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ: 80-74