Κυριακή 15 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπλόκο στο Λαύριο για τους Ικάρους

ΛΑΥΡΙΟ – ΙΚΑΡΟΙ: 81-69

Στο Λαύριο σταμάτησε το εκπληκτικό σερί των Ικάρων που μετρούσαν 7 συνεχόμενες νίκες. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη προσπάθησε να πάρει το διπλό μέσα σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε μια ομάδα που αντιμετώπισε το συγκεκριμένο αγώνα ως τελικό αφού σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος οι Αθηναίοι θα έβλεπαν το όνειρο της ανόδου να σβήνει. Λίγο η ατυχία, λίγο το ότι κάποια από τα ατού των «κυανοκίτρινων» δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα και εν πολλοίς το αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων με την ανοχή των διαιτητών έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του αποτελέσματος.

Σχετικά με την εξέλιξη που είχε η χτεσινή αναμέτρηση, στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι κάθε άλλο παρά φοβισμένοι μπήκαν στο παιχνίδι μη επιτρέποντας στο Λαύριο να ξεφύγει στο σκορ. Η σερραϊκή ομάδα έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και η περίοδος τελείωσε με 23-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με το Λαύριο να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα. Ο Θανάσης Τοπούζης ήταν «λίρα εκατό» για τους Ικάρους αποτελώντας την πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση, ενώ και η συμβολή του στην άμυνα ήταν σημαντική. Το ημίχρονο έκλεισε με 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αθηναϊκή ομάδα στηριζόμενη στην τριάδα, Γιαννακόπουλος- Λυκογιάννης – Σίννης κατάφερε να παγιώσει μια διαφορά 7-8 πόντων και η περίοδος έληξε με 60-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη επιχείρησαν να κάνουν την ολική ανατροπή αλλά δεν άντεξαν στο «ξύλο» των γηπεδούχων και μοιραία ήρθε η ήττα.

Διαιτητές: Κοτσίμπος – Καλούτσας

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-36 (ημ.), 60-52, 81-69

Λαύριο (Σερέλης): Τρικαλιώτης 10 (2), Τσολάτος 2, Κασσάνος, Σίννης 15 (1), Γιαννακόπουλος 18 (1), Αγαπητός 11 (3), Κασαμπαλής 2, Λυκογιάννης 14, Ψυλέας 9 (1).

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 14 (3), Ιωσηφίδης 6 (2), Γεωργαντζάς,Παπούδας 1 ,Καδής 3 (1), Ασημάκης 9, Βοϊβατόπουλος 13 (3), Τοπούζης 23

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ ΦΛΟΓΑ – ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 72-78
ΛΑΥΡΙΟ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 81-69
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 85-67
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΣΠΟΡΤΙΓΚ: 85-82