Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακόμα πιο κοντά στο όνειρο οι Ίκαροι

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ: 63-43

Την «έσβησαν» και … πάνε για άλλα οι Ίκαροι που θριάμβευσαν επί της Φλόγας στο χτεσινό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας. Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν επίδειξη δυνάμεων στους φιλοξενούμενους που ζητούσαν το διπλό στις Σέρρες, αφού έχουν μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες, αλλά οι Ίκαροι δεν ήταν διατεθειμένοι να το παίξουν «Καλοί Σαμαρείτες», ξεχρεώνοντας τρόπον τινά και κάποια «γραμμάτια» από την περσινή καταδικαστική εντός έδρας ήττα που είχε εκμηδενίσει τις ελπίδες της σερραϊκής ομάδας για την άνοδο στην Α2. Φέτος όμως το σύνολο του Στάθη Καμαράκη πιο ώριμο από ποτέ στο παρκέ εμφανίζεται πανέτοιμο για να πανηγυρίσει μια τεράστια επιτυχία στις 24 Μαΐου οπότε και ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο θα ξεχασθεί πολύ γρήγορα από τις μνήμες των φιλάθλων αφού δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο με τους Ικάρους να σκοράρουν με την πάροδο 4 λεπτών με τρίποντο που σημείωσε ο Γεωργαντζάς. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και η περίοδος τελείωσε με 8-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βοϊβατόπουλος ήταν φανταστικός δίνοντας προβάδισμα 8 πόντων (18-10) στην ομάδα του, ενώ ο Κώστας Πεχλιβάνης με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ανέβασε την διαφορά στο +11 (21-10). Η Φλόγα μείωσε προσωρινά σε 21-16 με τον Τουλούμη να «εκτελεί» έξω από τα 6.25, αλλά ο Βοϊβατόπολος είχε διαφορετική άποψη πετυχαίνοντας το 28-16, ενώ ο Γιώργος Ασημάκης με καλάθι εκτός ισορροπίας στην εκπνοή του ημιχρόνου σημείωσε το 30-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κώστας Πεχλιβάνης που ήταν ασταμάτητος. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν «εγκλωβισμένοι» στην καταπληκτική άμυνα των Ικάρων και η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +21 (37-16, 6:41) με τους «κυανοκίτρινους» να πετυχαίνουν 16-0 (!) σερί. Οι αθλητές του Παναγιώτη Κοντογιάννη (διετέλεσε και προπονητής στην Α.Ε.Σ πριν από 20 χρόνια) με 8 συνεχείς πόντους μείωσαν σε 37-24, αλλά κάπου εκεί η Φλόγα «παρέδωσε πνεύμα» και η περίοδος έληξε με 48-30. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με την διαφορά να αγγίζει την μέγιστη τιμή, 53-30 με καλάθι του Τοπούζη (7:34). Η εξέλιξη του σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Στάθη Καμαράκη να χρησιμοποιήσει και τους παίκτες που έχουν μικρό χρόνο συμμετοχής, οι οποίοι απέσπασαν το χειροκρότημα του κόσμου όπως βέβαια και όλα τα υπόλοιπα παιδιά που χάρισαν ακόμη μια σπουδαία νίκη στους φίλους των «κυανοκίτρινων».

Διαιτητές: Παγώνης – Ευφραιμίδης
Τα δεκάλεπτα: 8-8, 30-16 (ημ.), 48-30, 63-43

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 17 (3), Ιωσηφίδης 3 (1), Γεωργαντζάς 4 (1), Σουτζόπουλος 3, Παπούδας 4, Παραπούρας 3 (1), Ασημάκης 6, Βοϊβατόπουλος 14 (1), Τοπούζης 9, Σίσκος, Λιούτσιας.

Αναγέννηση/Φλόγα (Κοντογιάννης): Μπουρδάνος 9 (2), Μωυσιάδης 9 (1), Κλέπκος 4, Πιττάκας 2, Ζαρογιάννης 7, Τουλούμης 10 (3), Ευαγγελινός 2, Γαλανίδης, Τσακαλέρης, Τσιμπλιαρίδης, Σπυρόπουλος.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 85-83
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΟΦΗ: 75-72
Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 44-88
ΙΚΑΡΟΙ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ: 63-43
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΛΑΥΡΙΟ: 68-59
ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΑΜΥΝΤΑΣ: 74-85
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ: 65-54