Τετάρτη 4 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απλά… υπέροχες!

Α.Ο.Σ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 66-56

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Α.Ο.Σ που επιβλήθηκε των Τιτάνων Δράμας στην σπουδαία αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Όλες οι αθλήτριες που αγωνίσθηκαν από την πλευρά της σερραϊκής ομάδας έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο παρκέ προκειμένου να κατακτηθεί το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος και να φύγουν μακριά τα μαύρα σύννεφα σχετικά με την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία. Στο τέλος… τα κατάφεραν και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλαν παίζοντας με πάθος και ψυχή αποσπώντας δικαίως το χειροκρότημα των φιλάθλων που ενίσχυσαν με την παρουσία τους το συγκρότημα των Μάρκου-Κηρύκου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον Α.Ο.Σ και με πρωταγωνίστρια την Μαρίνου που σημείωσε 7 σερί πόντους βρέθηκαν να προηγούνται με 2-7. Η απάντηση ήταν άμεση από τις «πράσινες» και με καλάθια των Πελτέκη, Παπαδοπούλου (Μ.V.P., του παιχνιδιού), Τζιαμπάζη το σκορ διαμορφώθηκε σε 12-10. Οι γηπεδούχες απέκτησαν προβάδισμα 5 πόντων (17-12) με δίποντο της Τόγα δυο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 17-15.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου η Μαρίνου χρεώθηκε με φάουλ δείχνοντας υπέρμετρα εκνευρισμένη με τους διαιτητές. Οι «πράσινες» διατηρούσαν προβάδισμα 6 πόντων (21-15), αλλά οι Τιτάνες πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (23-22) χάρη στις εύστοχες προσπάθειες της Κουτούση και της Μυλωνά. Το σκορ κόλλησε για αρκετή ώρα στο 25-22, αλλά ο Α.Ο.Σ στην κατάλληλη χρονική στιγμή «έτρεξε» σερί 6-0 και η Δεινοπούλου με σουτ πέτυχε το 31-22 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις «πράσινες» και η Δεινοπούλου με διαδοχικά καλάθια από κοντινή και μακρινή απόσταση ανέβασε την διαφορά στο +14 (36-22). Παρόλα αυτά οι Δραμινές βρήκαν τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα μειώνοντας σε 38-32 και 41-35. Οι διαρκείς όμως και αδικαιολόγητες (στις περισσότερες των περιπτώσεων) διαμαρτυρίες από τον αντίπαλο προπονητή, κ. Γαϊτάνη και την Μαρίνου είχαν ως συνέπεια τον καταλογισμό δυο τεχνικών ποινών από τους διαιτητές. Η Λία Πελτέκη με βολές αύξησε εκ νέου την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-35) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τιτάνες προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή (56-50, 4:35 με καλάθια της Μισόπαπα) αλλά ο Α.Ο.Σ κρατούσε σφιχτά τη νίκη. Η Πελτέκη με συνεχόμενες βολές ύστερα από σκόπιμα φάουλ που της έγιναν για το σταμάτημα του χρόνου «σφράγισε» τον θρίαμβο της σερραϊκής ομάδας.

Διαιτητές: Μανιός – Ανδρόνικος
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-22 (ημ.), 51-37, 66-56

Α.Ο.Σ (Κυρύκος – Μάρκου): Ρίσκου 1, Δεινοπούλου 7 (1), Καρατζά 2, Τόγα 3, Παπαδοπούλου 22, Τζιαμπάζη 10 (2), Πελτέκη 21.

Τιτάνες Δράμας (Γαϊτάνης): Μαρίνου 21 (2), Γιαντσιώρη 14, Ράμναλη 1, Μισοπαπά 10 (1), Κουτούση 6, Μυλωνά 2, Κεσεσίδου 2, Γαϊτάνη, Κοτσελίδου.

* Στο γήπεδο βρέθηκαν και 20 φίλαθλοι των Τιτάνων.

ΑΡΗΣ - ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ: 78 - 51
ΠΑΟΚ - ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 54 – 46
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ - ΑΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 66 - 56
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 63 - 44