Κυριακή 5 Απριλίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Α2… Ερχόμαστε!

ΙΚΑΡΟΙ – Ο.Φ.Η: 78-74

Απομένει 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του ντέρμπι ανάμεσα στους Ικάρους και τον Ο.Φ.Η και το σκορ είναι 71-73 με τρίποντο του Μπαρλά. Ο κόσμος που γέμισε το Κλειστό της Κοιλάδας προς στιγμήν «παγώνει» βλέποντας τους Κρητικούς να παίρνουν το προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ο Στάθης Καμαράκης καλεί time-out με τους παίκτες της σερραϊκής ομάδας να ζητούν με την επιστροφή τους στο παρκέ την βοήθεια των φιλάθλων. Το μήνυμα ελήφθη…

Στην επόμενη φάση ο Πεχλιβάνης με 3 βολές, ύστερα από πανέξυπνο φάουλ που κέρδισε από τον Τσακιρίδη, πετυχαίνει το 74-73. Στην εξέλιξη του αγώνα ο Τσακιρίδης κάνει επιθετικό φάουλ στον Γεωργαντζά. Ο Πεχλιβάνης θέλει να «καθαρίσει» το παιχνίδι, πραγματοποιεί την διείσδυση αλλά αστοχεί. Οι καρδιές των φιλάθλων είναι έτοιμες να «σπάσουν». Οι φιλοξενούμενοι κατεβάζουν τη μπάλα πολύ γρήγορα, αλλά ο Παναγάκης κάνει βήματα. Παίκτες και παράγοντες του Ο.Φ.Η. ορμούν στους διαιτητές, ενώ στο γήπεδο επικρατεί πανζουρλισμός. Ο Πεχλιβάνης με 2 βολές σημειώνει το 76-73 με τον Ο.Φ.Η να είναι στο καναβάτσο. Ο Τσακιρίδης μειώνει σε 76-74, χάνει επίτηδες την δεύτερη βολή και ο Πεχλιβάνης κερδίζει νέο φάουλ. Ο φόργουορντ των Ικάρων δίνει την χαριστική βολή στους Κρητικούς πετυχαίνοντας το 78-74. 2 δεύτερα απομένουν, ο Ιωσηφίδης κλέβει την μπάλα και άντε γεια… Είναι σίγουρο ότι και ο Άλφρεντ Χίτσκοκ αν ζούσε θα ζήλευε το συγκλονιστικό φινάλε που είχε ο αγώνας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 6-0 με τον Τοπούζη να αναλαμβάνει το βάρος των επιθέσεων. Οι Κρητικοί κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα 3 πόντων (9-12), αλλά η περίοδος έκλεισε με 13-12. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Γιώργος Ασημάκης ήταν μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-30. Στην τρίτη περίοδο πρωταγωνιστής της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν ο Πεχλιβάνης που «πυροβολούσε» διαρκώς δίνοντας προβάδισμα 16 πόντων στους Ικάρους (50-34) τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Η ομάδα του Γιώργου Βοβόρα με ασφυκτικό πρεσάρισμα και με πόντους του Τσακιρίδη μείωσε σε 51-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (60-47), αλλά μετά ακολούθησαν 3 συνεχόμενα τρίποντα από τον ΟΦΗ και το σκορ έγινε 60-56. Ο Βοϊβατόπουλος φώναξε «παρών» και με 9 σερί πόντους πέτυχε το 67-58 (τρομερό κάρφωμα και κερδισμένο φάουλ). Οι Κρητικοί όμως δεν είχαν την διάθεση να καταθέσουν τα όπλα κάνοντας τον αγώνα «θρίλερ». Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά και οι «κυανοκίτρινοι» οδεύουν με σταθερά βήματα προς την Α2. Μπράβο παλικάρια.

Διαιτητές: Μερτζάνης – Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 34-30 (ημ.), 51-44, 78-74

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 27 (2), Ιωσηφίδης 3 (1), Παπούδας 4, Ασημάκης 20 (3), Βοϊβατόπουλος 11, Τοπούζης 13, Σίσκος, Γεωργαντζάς.

Ο.Φ.Η (Βοβόρας): Μπαρλάς 17 (5), Τσέλιος 7 (1), Τσακιρίδης 23 (4), Βαγενάς 4, Χουλιάρας 13, Δελατόλας 3 (1), Φαρμάκης 3 (1), Σαμουρέλης 4, Τσερκειτσόγλου, Παναγάκης.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/4/09): ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ

* Μετά τη λήξη του παιχνιδιού αναρτήθηκε ανακοίνωση στο site του ερασιτέχνη ΟΦΗ, στην οποία γίνεται λόγος για διαιτητική εύνοια. Γραφικότητες…