Κυριακή 12 Απριλίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

To άγχος τους στέρησε τη νίκη

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 62-57

Μοναδική ευκαιρία έχασαν οι Ίκαροι να «κλειδώσουν» την άνοδο στην Α2 στην αναμέτρηση με τον Ίκαρο Καλλιθέας. Οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στα κρίσιμα χρονικά σημεία του μεγάλου ντέρμπι έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του παιχνιδιού. Ευτυχώς οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά του πρώτου αγώνα (85-71) και στην ισοβαθμία με την αθηναϊκή ομάδα έχουν το πλεονέκτημα του goal-average. Βέβαια το σημερινό αρνητικό αποτέλεσμα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως τροχοπέδη αφού οι «κυανοκίτρινοι» κρατούν την τύχη στα χέρια τους και με την συμπαράσταση των φιλάθλων θα πετύχουν τον στόχο τους.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ξεκίνησαν δυνατά δείχνοντας διόλου επηρεασμένοι από την θερμή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των γηπεδούχων. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη κατόρθωσε με μεθοδικό τρόπο να «χτίσει» μια διαφορά 7 πόντων (15-22). Στην επόμενη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» ήλεγχαν τον ρυθμό της συνάντησης με τον Κώστα Πεχλιβάνη να σκοράρει και το ημίχρονο έκλεισε με 28-36.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα διαφοροποιήθηκε. Ο Πεχλιβάνης χρεώθηκε με φάουλ, αλλά ο Τοπούζης έβρισκε τον τρόπο για να στείλει την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Λίγο πριν το τέλος της συνάντησης το σκορ ήταν 56-54, αλλά ο Ίκαρος με καθοριστικό τρίποντο απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (59-54). Οι «κυανοκίτρινοι» δεν διέθεταν την απαιτούμενη ψυχραιμία για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Διαιτητές: Μπούσιας – Αναστόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-36 (ημ.), 47-46, 62-57

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Παπαδάκης 4, Φαλέκας 5 (1), Υφαντής 3, Εμμανουηλίδης 8 (1), Πολυτάρχου 7 (2), Καρασταμάτης 5 (1), Μάρτζος 5,
Κατούφας 13, Τσότσος 4, Κούκουρας 8 (2).

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11 (1), Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 5 (1), Παπούδας 1, Ασημάκης 15 (1), Βοϊβατόπουλος 6 (1), Τοπούζης 17, Σίσκος, Καδής.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ - Π. ΦΑΛΗΡΟ: 115 – 79
ΛΑΥΡΙΟ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 85 – 55
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 97 – 91
ΔΟΥΚΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 68 - 85