Κυριακή 26 Απριλίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ορθάνοιχτη η πόρτα της Α2

ΙΚΑΡΟΙ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ / ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 68-54

Μια επαγγελματική νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι επί του Πιερικού και βαδίζουν ολοταχώς για την Α2 Εθνική Κατηγορία. Οι «κυανοκίτρινοι» έδειξαν σοβαροί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα σε μια ομάδα που είχε βλέψεις για το διπλό στις Σέρρες σύμφωνα και με τις δηλώσεις του προπονητή της μεσοβδόμαδα, αλλά το σύνολο του Στάθη Καμαράκη «σκούπισε» τους αντιπάλους του σε ρυθμό ρελαντί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Ίκαροι μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 5-0, ενώ ο Γεωργαντζάς με τρίποντο διαμόρφωσε το 14-7 (3:40). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους τον Τσουκ μείωσαν προσωρινά σε 16-13, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες και η περίοδος έκλεισε με 20-13. Στις αρχές της επόμενης περιόδου ο Πεχλιβάνης με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (23-13), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Κατερινιώτες αντιμετώπιζαν έντονο πρόβλημα στο σκοράρισμα και χρειάστηκε να περάσουν περίπου 5 λεπτά για να σημειώσει καλάθι ο «αειθαλής», Γιώργος Χρυσανθόπουλος. Οι Ίκαροι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και το ημίχρονο έληξε με 35-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δυο διαδοχικά τρίποντα των Γεωργαντζά – Πεχλιβάνη έδωσαν στους Ικάρους προβάδισμα 16 πόντων (41-25), ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +17 (47-30) με καλάθι του Θανάση Τοπούζη που σε ακόμη ένα παιχνίδι απεδείχθη «λίρα εκατό». Παρόλα αυτά ο Πιερικός κατάφερε με το ξέσπασμα του Κόθρα να πλησιάσει κάπως στο σκορ με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 51-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη ήλεγχαν διαρκώς τον ρυθμό του αγώνα, ενώ οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι των Ικάρων. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (60-45, 65-48) με τους Πεχλιβάνη - Γεωργαντζά – Τοπούζη να αναλαμβάνουν το βάρος στην επίθεση και το συγκρότημα του Δημήτρη Γαλάνη να υποκλίνεται στην ανωτερότητα των «κυανοκίτρινων».

Διαιτητές: Λαζαρίδης – Ζαγορίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-25 (ημ.), 51-42, 68-54

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 19 (3), Ιωσηφίδης 1, Γεωργαντζάς 17 (5), Σουτζόπουλος 2, Ασημάκης 10, Τοπούζης 19, Παπούδας.

Πιερικός / Αρχέλαος (Γαλάνης): Χρυσανθόπουλος 13 (2), Τσαιτουρίδης 3, Χρυσόπουλος 5 (1), Παπαμιχαήλ 3 (1), Ράπτης 3, Χρυσίδης 5, Κόθρας 7, Κουνούπης 2, Τσουκ 13, Γερογιάννης, Κουρκούτας.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ: 53-58

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ: 84-86

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ: 91-88

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ – ΔΟΥΚΑ: 83-75

Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΧΑΛΚΙΔΑ: 69-90

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΟΦΗ: 62-75

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 79-77