Κυριακή 26 Απριλίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τέλος καλό όλα καλά

Α.Ο.Σ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 72-62

Κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ και πήραν την πολύτιμη νίκη. Ο λόγος για τις αθλήτριες του Α.Ο.Σ που στο κρισιμότερο παιχνίδι της φετινής σεζόν έδωσαν το 100% των δυνατοτήτων τους και κατέκτησαν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος κόντρα στην ισχυρή Κομοτηνή, ανανεώνοντας με αυτό τον τρόπο την συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Α2 και για την επόμενη χρονιά. Ενδεικτικό της πίεσης και του άγχους που είχαν οι «πράσινες» για την εξασφάλιση της παραμονής ήταν η αντίδραση της Λίας Πελτέκη, η οποία αμέσως μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης ξέσπασε σε λυγμούς με τους Κώστα Μάρκου και Νίκο Κηρύκο να προσπαθούν να την ηρεμήσουν. Στα αξιοσημείωτα της χτεσινής αναμέτρησης ήταν η επανεμφάνιση της Θάλειας Μαραγκού μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα που επιστρατεύθηκε για να βοηθήσει το «τριφύλλι».

Αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με καλάθια των Σεβδυνίδου - Καπερώνη προηγήθηκαν αρχικά με 1-8 και 4-13. Η σερραϊκή ομάδα ευτυχώς «αφυπνίσθηκε» σημειώνοντας 11-0 σερί με πρωταγωνίστριες τις Πελτέκη – Καρατζά – Παπαδοπούλου και πήρε το προβάδισμα με 15-13, ενώ η περίοδος έληξε 19-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κομοτηνή αιφνιδίασε εκ νέου τις γηπεδούχες αποκτώντας πλεονέκτημα 7 πόντων (19-26). Οι «πράσινες» δεν πτοήθηκαν, βελτίωσαν την άμυνα τους και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά στο σκορ με 35-33 (2:08) με δίποντο της Δεινοπούλου. Το ημίχρονο έκλεισε με 38-35.

Στην επανάληψη και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (42-42, 46-44), αλλά ο Α.Ο.Σ κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του, «χτίζοντας» μια διαφορά 10 πόντων (55-45) με εύστοχες προσπάθειες κοντά στο καλάθι (Παπαδοπούλου – Καρατζά – Τεβετζίδου), αλλά και με τρίποντο της Τζιαμπάζη που «έσπασε το ρόδι». Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 59-52. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε «θρίλερ», αφού η Κομοτηνή κατόρθωσε να «ροκανίσει» την εις βάρος της διαφορά μειώνοντας σε 62-60 με τρίποντο της Σεβδυνίδου (5:19). Ακολούθησαν χαμένα σουτ εκατέρωθεν, αλλά οι «πράσινες» με δίποντο της Πελτέκη και τρίποντη «βόμβα» της Τζιαμπάζη πήραν «αέρα» 7 πόντων (67-60). Η Δεινοπούλου με όμορφη ενέργεια σημείωσε το 69-61 (1:30), ενώ έκλεψε και την μπάλα στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Οι Θρακιώτισσες δεν είχαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα για να αλλάξουν την ροή του αγώνα και ο Α.Ο.Σ έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα με το προπονητικό team και τις αθλήτριες να γνωρίζουν την αποθέωση από τους φιλάθλους.

Διαιτητές: Λόρτος – Ανδρόνικος

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-35 (ημ.), 59-52, 72-62

Α.Ο.Σ (Μάρκου – Κηρύκος): Ρίσκου 2, Δεινοπούλου 11, Καρατζά 11, Παπαδοπούλου 14, Τζιαμπάζη 7 (2), Πελτέκη 23 (2), Τεβετζίδου 4, Μαραγκού.

Κομοτηνή (Κουκοβίνος): Στάνη 4, Καμπίτση 3 (1), Σεβδυνίδου 13 (3), Κρεμύδα-Βλάχου 1, Λιούρτα 2, Καπερώνη 16 (1), Δουκουτσή 9 (3), Πατέρα 14 (1).