Κυριακή 24 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φινάλε με ανώδυνη ήττα

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΙΚΑΡΟΙ: 71-63

Με ήττα αποχαιρέτισαν τη Β' Εθνική κατηγορία οι Ίκαροι, οι οποίοι έχασαν στα Πατήσια από τον Σπόρτιγκ. Το τελικό αποτέλεσμα ναι μεν είναι αρνητικό αλλά έχει μικρή σημασία αφού οι “κυανοκίτρινοι” έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω σε όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν κατακτώντας δικαίως την άνοδο στην Α2. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα συγκεντρώνοντας 52 βαθμούς, έχοντας ως απολογισμό 22 νίκες (13 εντός και 9 εκτός), 8 ήττες (2 εντός και 6 εκτός).

Αναφορικά με την εικόνα του χτεσινού αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι κατάφεραν σταδιακά να πάρουν διαφορά 6 πόντων (16-22). Στην επόμενη περίοδο η σερραϊκή ομάδα έχοντας ως “στυλοβάτη” τον Θανάση Τοπούζη, ο οποίος είχε συμπαραστάτες τους Πεχλιβάνη – Ασημάκη διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (26-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “κυανοκίτρινοι” χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να “ροκανίσουν” την διαφορά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στο σκοράρισμα. Τελικά ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος με 55-55. Στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης ο Σπόρτιγκ με πρωταγωνιστή τον Σταμόπουλο εξασφάλισε το ροζ φύλλο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 30ης αγωνιστικής σε υπόθεση “θρίλερ” εξελίχθηκε τόσο η άνοδος όσο και ο υποβιβασμός. Συγκεκριμένα το Λαύριο “αυτοκτόνησε” στην έδρα του γνωρίζοντας την ήττα από την Αναγέννηση / Φλόγα, η οποία παρέμεινε στην κατηγορία, ενώ στην αντίπερα όχθη η αθηναϊκή ομάδα είπε αντίο στο όνειρο της ανόδου. Ο Ίκαρος Καλλιθέας έχασε στην Τρίπολη από τον Αρκαδικό, αλλά παρόλα αυτά πανηγύρισε την κατάληψη της τρίτης προνομιούχου θέσης ύστερα από την αποτυχία του Λαυρίου. Ο Αρκαδικός τερμάτισε στην τέταρτη θέση και υπό προϋποθέσεις μπορεί να ελπίζει και αυτός στην άνοδο. Μεγάλη πίκρα και για την Γουμένισσα που επικράτησε εύκολα του Π. Φαλήρου στην πρωτεύουσα, αλλά η νίκη που σημείωσε η Αναγέννηση / Φλόγα σήμανε την πτώση των “πράσινων” στη Γ' Εθνική.

Διαιτητές: Μπορμπαντωνάκης – Τσώνος

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 22-37 (ημ.), 46-48, 55-55 (κ.α.), 71-63 (παρ.)

Σπόρτιγκ (Γκανάς): Παπάνογλου 5 (1), Σταμόπουλος 23 (3), Χούμας 14 (2), Κρίτσαλος 9, Ευθυμίου 3, Θύμιος 4, Μαστροκωστόπουλος 5, Γυφτάκης 8 (2), Τσόπης, Βρύνας, Καϋμενάκης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 14 (2), Γεωργαντζάς 3 (1), Ασημάκης 12 (3), Βοϊβατόπουλος 5, Τοπούζης 20, Παπούδας 5 (1), Μουζακίτης 2, Σουτζόπουλος 2, Ιωσηφίδης.

ΛΑΥΡΙΟ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ: 73-76

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΔΟΥΚΑΣ: 70-60

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΧΑΛΚΙΔΑ: 82-79

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΟΦΗ: 59-62

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 72-71

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ / ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 80-75

Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 75-98

ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 71-63 (55-55 κ.α.)