Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ιδανικοί αυτόχειρες

Ολυμπιάδα Πατρών – Ίκαροι: 99-94

Μοναδική ευκαιρία να φύγουν νικητές από την Πάτρα και να ρεφάρουν κατά κάποιο τρόπο την εντός έδρας ήττα από το Ρέθυμνο απώλεσαν οι “κυανοκίτρινοι”. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη παίζοντας δυνατή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και με τον Πεχλιβάνη να σκοράρει διαρκώς από την περιφέρεια (5/5 τρίποντα) έχοντας βοήθειες και από τον Συμεωνίδη εξασφάλισε προβάδισμα 15 πόντων (36-51).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου η σερραϊκή ομάδα είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι με το σκορ στο 46-61. Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο και έπειτα άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση της Ολυμπιάδας με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Γκαγκαλούδη που σημείωσε συνολικά 41 (!) πόντους. Οι γηπεδούχοι έβαλαν “χειροπέδες” στα ατού των Ικάρων και τρέχοντας σερί 21-4 κατόρθωσαν να προηγηθούν με 67-65.

Στην τέταρτη περίοδο ο Γκαγκαλούδης συνέχισε να βλέπει σαν βαρέλι το καλάθι των Ικάρων, ενώ και ο Μάντριχ έκανε ζημιά στη ρακέτα. Στον αντίποδα οι “κυανοκίτρινοι” προσπάθησαν να μείνουν ζωνταντοί στη διεκδίκηση της νίκης με ενεργειες του Τότσιου, αλλά αυτοί που χάρηκαν στο τέλος ήταν οι φίλαθλοι της Ολυμπιάδας μια και οι “πορτοκαλί” έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους πήραν τους 2 πολύτιμους βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 63 (!) πόντοι που δέχθηκαν οι Ίκαροι στο δεύτερο ημίχρονο αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για τους “κυανοκίτρινους” τα τελευταία χρόνια.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Δεσλής-Σιορέντας

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 36-51, 67-65, 99-94

Ολυμπιάδα (Τσολάκης): Γκαγκαλούδης 41 (5), Μουλάκης 3 (1), Τομαράς 13 (2), Ορφανός 5 (1), Μάντριχ 18, Κούρτης 4, Κοσάνοβιτς 6, Κακαρούδης 9, Θεοδωράκος, Σπανούλης, Καφετζής, Γεωργίτσης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 23 (5), Τότσιος 27 (2), Χόχλερ 2, Ασημάκης 3 (1), Συμεωνίδης 11, Βοϊβατόπουλος 16 (2), Τοπούζης 12, Ιωσηφίδης, Μουζακίτης.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής των Ικάρων, Στάθης Καμαράκης με δηλώσεις του στο serresbasket τόνισε τα εξής:

“Δυστυχώς σήμερα χάσαμε ένα δικό μας παιχνίδι. Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος στην επανάληψη κάναμε αρκετές λάθος πάσες και τα λάθη στοιχίζουν. Ο Γκαγκαλούδης έδειξε ότι είναι μεγάλος παίκτης κλεβοντας μπάλες, παίρνοντας δύσκολες προσπάθειες, ενώ πέτυχε σημαντικά καλάθια στο τέλος του χρόνου των επιθέσεων. Δεχθήκαμε πολύ ξύλο από τους αντίπαλους και θεωρώ ότι οι διαιτητές θα μπορούσαν να σφυρίξουν 2 αντιαθλητικά φάουλ, αλλά σε έναν τέτοιο αγώνα πρέπει να ξεπερνάς με την απόδοσή σου τέτοιου είδους σφάλματα.”

Παγκράτι – ΚΑΟΔ: 63-51

Αιγάλεω – Αρκαδικός: 67-69

Ξάνθη – ΟΦΗ: 77-74

Ρέθυμνο – Δάφνη: 77-67

Ερμής Περάματος – Ηρακλής: 48-59

Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθεάς – Νήαρ Ήστ: 90-94

Αμύντας – Ερμής Λαγκαδά: 81-75