ΕΚΑΣΑΜΑΘ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βίοι αντίθετοι για Ηράκλεια και Σιδηρόκαστρο

Διαφορετικά είναι τα συναισθήματα που κυριαρχούν σε Ηράκλεια και Σιδηρόκαστρο ύστερα από τα χτεσινά αποτελέσματα. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη πέρασε επιβλητικά από την Ορεστιάδα, ενώ το Ρούπελ ηττήθηκε στην Κομοτηνή.

Φιλία Ορεστιάδας - Ηράκλεια: 48-76

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Φιλία και στην Ηράκλεια ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τους "κόκκινους" να έχουν ισχνό προβάδισμα (28-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Σπύρου Ιωαννίδη πέτυχαν 16-0 σερί και ξέφυγαν στο σκορ. Έκτοτε δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και έκαναν το 4 στα 4.

Δηλώσεις Σπύρου Ιωαννίδη: " Στο πρώτο ημίχρονο ζορισθήκαμε, αλλά στην επανάληψη βελτιωθήκαμε σε άμυνα και επίθεση και κατορθώσαμε να πάρουμε τη νίκη."

Α.Ε. Κομοτηνής - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 63-59

Ούτε σε αυτή την αγωνιστική το Σιδηρόκαστρο κατάφερε να "σπάσει το ρόδι" στις εκτός έδρας συναντήσεις. Η ομάδα του Κοσμά Ιωαννίδη πάλεψε σκληρά για να φύγει νικήτρια, αλλά εν τέλει οι παίκτες του Ρούπελ αποχώρησαν από το παρκέ με κατεβασμένα κεφάλια.