Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Απέδρασε" από τα Διαβατά

Ιωνικός Ιωνίας - Ορφέας Νέου Σκοπού: 103-107

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκεσε 50 αγωνιστικά λεπτά το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού κατάφερε να εξασφαλίσει την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι "ασπρόμαυροι" που την περασμένη Κυριακή γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας στην παράταση από το Ασβεστοχώρι στη σημερινή συνάντηση με τον Ιωνικό στα Διαβατά πήραν το αίμα τους πίσω κατορθώνοντας να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων στην δεύτερη παράταση.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (15-8), αλλά ο Ορφέας πέτυχε 10-0 σερί και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 15-18. Στο επόμενο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης κράτησε τους γήπεδούχους σε χαμηλό σκορ, με τους "ασπρόμαυρους" να εξασφαλίζουν διαφορά 12 πόντων (22-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε σκληρό και άκρως επιθετικό γεγονός που ωφέλησε τον Ιωνικό που μείωσε σε 49-52. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδόύχοι προηγήθηκαν με 58-54. Ο Ορφέας δεν τα παράτησε και εξαπέλυσε την δική του αντεπίθεση παίρνοντας μικρό προβάδισμα (60-64). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Αλέκος Καδής, που πρόσθεσε ακόμη μια φανταστική εμφάνιση στο ενεργητικό του, σημείωσε το 67-68 με μια εύστοχη ελεύθερη βολή. Ο Ιωνικός με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-68, αλλά ο Καδής με δυο βολές ύστερα από κερδισμένο φάουλ έστειλε τον αγώνα στην παράταση (70-70). Αξίζει βέβαια να σημειωθεί ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο τα διαιτητικά σφυρίγματα θεωρήθηκαν περίεργα από τους ανθρώπους του Ορφέα με τον κ. Παπαγερίδη να χρεώνει με δυο αντιαθλητικά φάουλ και μια τεχνική ποινή τους παίκτες του Παναγιώτη Σπανού.

34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης παράταση ο Ορφέας είχε την πρωτοπορία στο σκορ με 81-84, ενώ ο Βαλάντης Τσιούλκας οδηγήθηκε στην γραμμή των ελευθέρων βολών. Δυστυχώς ο σέντερ των "ασπρόμαυρων" δεν ήταν ψύχραιμος χάνοντας και τις δυο βολές και ο Ιωνικός με τρίποντο ισοφάρισε σε 84-84 και τα πάντα κρίθηκαν στην δεύτερη παράταση.

Εκεί η ομάδα του Νέου Σκοπού ξέφυγε στο σκορ με 94-102 χάρη στο ασφυκτικό πρέσιγκ παρά την μεγάλη κούραση από την υπερπροσπάθεια και έχοντας τους Τσιούλκα και Χατζηβασιλειάδη στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι όμως έχοντας και την έυνοια της διαιτησίας "ψαλίδισαν" την διαφορά (101-103), αλλά οι αθλητές του Ορφέα επικράτησαν στην ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών και πανηγύρισαν στο τέλος την μεγάλη νίκη.

Δηλώσεις Παναγιώτη Σπανού: " Η νίκη που πετύχαμε επί του Ιωνικού είναι νίκη των παικτών μου. Μας πείραξε πολύ η ήττα από το Ασβεστοχώρι αφού είχαμε να χάσουμε στο γήπεδό μας ένα χρόνο. Ανασυνταχθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε το ροζ φύλλο αγώνος σε μια δύσκολη έδρα."

Διαιτητές: Tαρενίδης - Παπαγερίδης

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 22-34 (ημ.), 49-52, 70-70 (κ.α.), 84-84 (α' παρ.), 103-107 (β' παρ.)

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 2, Τόλιος 7, Παπαδόπουλος 13 (2), Θεοδώρου 1, Χατζηβασιλειάδης 6, Καδής 33 (3), Ματζιούνης 18 (2), Αρχοντίδης 19 (3), Σουτζόπουλος 10, Γκαβανόζης, Καβράκης.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ: 103-107

ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 67-80

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 66-80

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 52-55

ΔΟΞΑ ΔΡΥΜΟΥ - ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ: 80-70

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ: 56-77

ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 60-49