Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Τους "σκότωσε" το άγχος

Ίκαροι - Ρέθυμνο: 52-65

Κατώτεροι των περιστάσεων παρουσιάσθηκαν οι Ίκαροι στην αναμέτρηση με το Ρέθυμνο και μοιραία γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας. Οι "κυανοκίτρινοι" δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν το ροζ φύλλο αγώνος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά παρόλα αυτά οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας χειροκρότησαν στο τέλος τους παίκτες του Στάθη Καμαράκη.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν με 4-0. Οι Κρητικοί ανασυντάχθηκαν τάχιστα και με πρωτεργάτη τον Μαγκουνή που σκόραρε διαρκώς πέτυχαν σερί 9-0 παίρνοντας προβάδισμα αρχικά 5 και εν συνεχεία 7 πόντων (4-9, 7-14), ενώ η περίοδος έληξε 10-14.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του στο παρκέ ανέβασε την διαφορά στο +11 (10-21, 7:36) με τρίποντο του εξαιρετικού Λάτοβιτς, ενώ λίγο αργότερα είχαμε double - score (14-28) με θύτη πάλι τον Λατοβιτς που πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μαγκουνή. Στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι ήταν ασύνδετοι (κακή κυκλοφορία μπάλας) με τον Χόχλερ να είναι αρνητικός, ενώ και ο Τότσιος ήταν στενά μαρκαρισμένος. Ο Στάθης Καμαράκης κάλεσε time - out για να διορθώσει τα κακώς κείμενα και τα κατάφερε. Οι "κυανοκίτρινοι" έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και σημείωσαν 10-0 σερί με τον Μουζακίτη να διαμορφώνει το 24-28 με εύστοχο τρίποντο , ενώ η περίοδος έκλεισε με 25-30. Μέγα πρόβλημα σε αυτό το χρονικό σημείο για τον Στάθη Καμαράκη αποτέλεσαν τα τρία φάουλ του Θανάση Τοπούζη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι έχοντας και την θερμή συμπαράσταση από τον κόσμο πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (29-30), αλλά οι Λάτοβιτς και Κούμουλος με σουτ από την περιφέρεια έδωσαν εκ νέου "αέρα" 11 πόντων στην ομάδα τους (29-40). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και κατόρθωσαν να "ροκανίσουν" την διαφορά μειώνοντας σε 38-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κώστας Πεχλιβάνης με τρίποντη "βόμβα" έκανε το 43-44, ενώ ο παθιασμένος Φίλιππος Συμεωνίδης πέτυχε το 45-46. Δυστυχώς οι "κυανοκίτρινοι" δεν μπόρεσαν στις επόμενες κρίσιμες φάσεις να βγάλουν τις καθοριστικές άμυνες , να μαζέψουν τα ριμπάουντ και να πάρουν κεφάλι στο σκορ και ο Μαγκουνής διαμόρφωσε το 45-51 για το Ρέθυμνο. Δυο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα του Μουζακίτη και ένα εύστοχο τρίποντο του Ψαθά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων έφεραν το σκορ στο 47-56 (4:23). Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει με τον Τότσιο να μην βρίσκει στόχο προς το αντίπαλο καλάθι και ο Λάτοβιτς με τρίποντο έκανε το 49-59 (1:50) γράφοντας ουσιαστικά τον επίλογο της άτυχης πρεμιέρας για τους Ικάρους και της δίκαιης επικράτησης των Κρητικών.