Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στο ρετιρέ Πανσερραϊκός και Ηράκλεια

Παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας Πανσερραϊκός και Ηράκλεια ύστερα από τις νίκες που πέτυχαν επί της Φιλίας Ορεστιάδας και των Μακεδόνων Κρηνίδων αντίστοιχα. Αντίθετα το Ρούπελ Σιδηροκάστρου γνώρισε την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα αυτή την φορά από τους ισχυρούς Τιτάνες στη Δράμα.

Πανσερραϊκός – Φιλία Ορεστιάδας: 68-39

Δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα τα “λιοντάρια” στην αναμέτρηση με το συγκρότημα από την Ορεστιάδα. Η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη παίζοντας πολύ καλή άμυνα έβαλε τα θεμέλια από το πρώτο δεκάλεπτο προκειμένου να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση και προηγήθηκε με 18-6. Στη δεύτερη περίοδο οι “κόκκινοι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το ημίχρονο έληξε 31-17. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +21 (52-31) με τρίποντο του Τράκα που ήταν το Α&Ω των γηπεδούχων, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-33. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και τα “λιοντάρια” πρόσθεσαν άλλους 2 πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Διαιτητές: Νέδογλου – Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 31-17 (ημ.), 56-33, 68-39

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Σταμπουλής 2, Γεωργιανός Π. 15 (1), Τζουβάρας 2, Γεωργιανός Ν. 4, Τράκας 28 (4), Αγάλου – Λωρίτης 2, Χατζής 12, Τριάντης 2, Ανδρίσκος, Εξιζόγλου, Πασχαλίδης, Ροτάρι.

Φιλία (Ουζουνίδης): Μαρτίδης 5, Σκερλετίδης 10, Δραγόζης 1, Παπαδόπουλος 6, Καμπακίδης 1, Ξανθής 5 (1), Κατελίδης 6, Καραφυλλίδης 5, Λεμονάκης, Τσιακιρίδης, Παλαούζης, Μαυρίδης.

Ηράκλεια – Μακεδόνες Κρηνίδων: 68-44

Σαν σε προπόνηση η Ηράκλεια “σκόρπισε” τους Μακεδόνες Κρηνίδων στην έδρα της. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με σωστή αμυντική λειτουργία και καλές επιλογές στην επίθεση οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν ξεκάθαρο προβάδισμα 23 πόντων (41-18) με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην επανάληψη οι αθλητές της Ηράκλειας χαλάρωσαν αλλά οι Μακεδόνες δεν διέθεταν τα ανάλογα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα για να αλλάξουν το σκηνικό του αγώνα.

Τιτάνες Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 81-64

Η αλλαγή προπονητή δεν απεδείχθη γούρικη για το Σιδηρόκαστρο. Η σερρραϊκή ομάδα υπό τις οδηγίες του Κοσμά Ιωαννίδη θέλησε να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη αλλά οι Τιτάνες είχαν διαφορετική άποψη. Οι Δραμινοί είχαν την ουσία και προηγήθηκαν με 39-22. Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το Σιδηρόκαστρο δεν μπόρεσε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Λαγανάς

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 39-22 (ημ.), 62-42, 81-64

Τιτάνες (Μπέσσας): Παπαγεωργίου 2, Μανιώτης 5, Παπαδόπουλος 19 (1), Μελισσαρίδης Σ. 14 (3), Μελισσαρίδης Λ. 13 (1), Τοσουνίδης 16 (1), Ελευθεριάδης 7 (1), Μουσικάς 7 (1).

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Τσανάκας 9, Τερζής 2, Δώδος 9 (1), Παρίσης 13 (1), Ιντζές 3 (1), Αβραμίδης 5, Κατσικάς 14 (1), Γιαβρόπουλος 9 (1).

ΑΡΙΩΝ ΓΑΣ ΞΑΝΘΗ - ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΑΕ ΜΓΣ: 68-71 (64-64 κ.α.)