Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ιδανικό ξεκίνημα

Α.Ο.Σ – Απόλλων Καρδίτσας: 68-41

Καλό ποδαρικό έκαναν οι “πράσινες” στο νέο πρωτάθλημα. Η σερραϊκή ομάδα υπερκέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της Καρδίτσας έχοντας εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια και ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό τους λιγοστούς αλλά πιστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Σχετικά με την εξέλιξη στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” βρέθηκε μπροστά με 7-2 χάρη σε καλάθι της Καρατζά, αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν άμεσα και με πρωτεργάτρια την Μερισιώτη προηγήθηκαν με 9-10. Οι αθλητριες του Νίκου Κηρύκου συνήλθαν μετά το time – out και η περίοδος βρήκε τον Α.Ο.Σ να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (15-12).

Στην επόμενη περίοδο οι “πράσινες” ήταν φανταστικές περιορίζοντας αποτελεσματικά τα ατού του Απόλλωνα που πέτυχε μόνο 2 (!) πόντους, ενώ στην επίθεση Μαραγκού – Σαμουλαδά – Τζιαμπάζη “πυροβολούσαν” διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε στο +11 (30-19) με τρίποντο της Θάλειας Μαραγκού που έδειξε εμφανή σημάδια βελτίωσης ύστερα από την πολύμηνη αποχή της από τους αγωνιστικούς χώρους.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Ελπίδα Τζιαμπάζη με τρίποντο διαμόρφωσε το 41-28, ενώ η Τόγα με νέο τρίποντο πέτυχε το 44-30 (2:40), και το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-31. Στην τελευταία περίοδο η Μαραγκού με δίποντο άυξησε το προβάδισμα στο +20 (52-32, 6:55), ενώ η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή +25 (61-36, 3:20) με σουτ της Σαμουλαδά έξω από τα 6.25. Η συνάντηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Απόλλωνας έδειχνε ανήμπορος να απειλήσει τον Α.Ο.Σ και το “τριφύλλι” απέσπασε πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Τζαμάκου

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-19 (ημ.), 48-31, 68-41

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Ρίσκου 3 (1), Μαραγκού 17 (1), Καρατζά 3, Τόγα 5 (1), Σαμουλαδά 17 (5), Τζιαμπάζη 12 (3), Παλλάδα 6, Πελτέκη 5.

Απόλλων (Ναούμ): Τσιριμώκου 2, Παρασύρη 4, Τσιχριντζή 5 (1), Αλεξοπούλου 10 (1), Σπυροπούλου 9 (1), Μερισιώτη 11, Λούντζη, Μπουραζάνα.