Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λύγισε στην παράταση

Ορφέας Νέου Σκοπού - Ασβεστοχώρι: 78-88

Ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι πολυάριθμοι φίλαθλοι που γέμισαν από άκρη ως άκρη το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Ορφέας και Ασβεστοχώρι σε μια αναμέτρηση με μεγάλο σασπένς και ανατροπές πρόσφεραν πλούσιο θεάμα αλλά στο τέλος αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι.

Το Ασβεστοχώρι από την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού έδειξε τις διαθέσεις του εξασφαλίζοντας πολύ γρήγορα διαφορά 6 πόντων (3-9). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 16-16 με μια βολή του Σουτζόπουλου αλλά οι Θεσσαλονικείς κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ με 17-25.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Τάσου Θωμαΐδη ήταν καταιγιστική και ο Δανάκης με 5 σερί πόντους έκανε το 17-30, ενώ το προβάδισμα έφτασε και στο +15 (17-32). Στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Σπανός έψαχνε λύσεις αφού ο Ορφέας δεν μπορούσε να βρει στόχο για τεσσεράμισι λεπτά. Το Ασβεστοχώρι είχε το πάνω χέρι στον αγώνα (25-39) και η περίοδος έκλεισε 30-41.

6:34 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν με 33-48. Απο εκείνο όμως το σημείο και έπειτα ο Ορφέας έκανε την αντεπίθεσή του έχοντας ως ηγέτη τον συγκλονιστικό Αλέκο Καδή και μείωσε σε 51-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο "έσπασαν καρδιές". Ο Ορφέας με γερή άμυνα όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια με καλάθι του Σουτζόπουλου (60-60, 4:45), αλλά ο Ματζιούνης με τρίποντο πέτυχε το 63-61 (3:15) δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην σερραϊκή ομάδα. 26 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν 67-69 και η μπάλα στην κατοχή των "ασπρόμαυρων". Στην τελευταία φάση ο Καδής σούταρε, αστόχησε αλλά ο Ματζιούνης σαν από "μηχανής θεός" έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία 69-69. Στα εναπομείναντα 2 δευτερόλεπτα το Ασβεστοχώρι δεν κατάφερε να σκοράρει και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο όλοι ήλπιζαν ότι το συγκρότημα του Παγιώτη Σπανού με ανεβασμένο ηθικό θα διεκδικούσε τη νίκη. Δυστυχώς όμως για τον κόσμο του Ορφέα το Ασβεστοχώρι ήταν αυτό που μπήκε δυνατά στο παρκέ με σκοπό να "καθαρίσει" το παιχνίδι και τα κατάφερε. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν 11-0 σερί με καλάθια των Δεληγιάννη - Σαραφίδη - Δανάκη - Μαρλίδη και απέκτησαν προβάδισμα 11 πόντων (69-80, 1:43). Οι αθλητές του Ορφέα είχαν "αδειάσει" από την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλαν στην κανονική διάρκεια της συνάντησης και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκηνικό του αγώνα. Έτσι το Ασβεστοχώρι κατέκτησε δίκαια τους 2 πολύτιμους βαθμούς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Μανασής - Μαραμής

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-41 (ημ.), 51-56, 69-69 (κ.α.), 78-88 (παράταση)

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 6 (2), Παπαδόπουλος 2, Θεοδώρου 3 (1), Χατζηβασιλειάδης 2, Καδής 36 (3), Ματζιούνης 5 (1), Αρχοντίδης 12 (1), Σουτζόπουλος 12, Τόλιος, Καραμπατζιάκης, Καβράκης.

Ασβεστοχώρι (Θωμαΐδης): Καπούτσικος 2, Σιμιτόπουλος 5 (1), Σαραφίδης 8, Δεληγιάννης 18 (1), Γρηγοριάδης 6, Δανάκης 12 (2), Τριφτανίδης 10, Νταλλής 7 (1), Μαρλίδης 20.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ- ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ 78-88

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 72-63

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 81-50

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 86-79

ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 90-75

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡ.- ΔΟΞΑ ΔΡΥΜΟΥ 68-73

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ- ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ 107-67