Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τρίτωσε το... καλό

Α.Ο.Σ - Ανάληψη Βόλου: 62-34

Την τρίτη κατά σειρά νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το "τριφύλλι" που επικράτησε εύκολα της Ανάληψης Βόλου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Το σύνολο του Νίκου Κηρύκου είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του λόγω του ότι υποτίμησε τον αντίπαλο που ναι μεν ήταν χαμηλότερης δυναμικότητας, αλλά τα παιχνίδια δεν τα κερδίζουν οι φανέλες από μόνες τους.

Να σημειωθεί ότι τον Α.Ο.Σ ενίσχυσε κανονικά και η Φανή Καρατζά που επέστρεψε έγκαιρα από το Σέφιλντ της Αγγλίας, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αστυνομικών γυναικών.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι "πράσινες" ξεκίνησαν νωθρά και για του λόγου το αληθές σημείωσαν μόλις 1 πόντο μετά την πάροδο 4 λεπτών. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενες άδραξαν την ευκαιρία και προηγήθηκαν με 1-4, με τον τεχνικό της Ανάληψης, κ. Φλεβάρη να ζητά με εύθυμη διάθεση από τον έφορο της ομάδας να φωτογραφίσει τον ηλεκτρονικό πίνακα ως ενθύμιο.

Οι παρατηρήσεις του Νίκου Κηρύκου προς τις αθλήτριές του έπιασαν τόπο και ο Α.Ο.Σ "έτρεξε" 10-0 σερί με καλάθια των Πελτέκη - Τζιαμπάζη και το σκορ έγινε 11-4. 1:34 πριν το φινάλε της εναρκτήριας περιόδου η Ελπίδα Τζιαμπάζη με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-8, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 17-11.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου η εικόνα του Α.Ο.Σ στο παρκέ ήταν προβληματική αφού οι "πράσινες" δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, με τις φιλοξενούμενες παλεύουν με νύχια και με δόντια για να μη χάσουν την επαφή με το σκορ. Ευτυχώς οι γηπεδούχες με μια μικρή αναλαμπή μετέτρεψαν το 18-13 (5:40) σε 25-15 (3:08) και το δεκάλεπτο έκλεισε 31-19.

Στη τρίτη περίοδο ο Α.Ο.Σ κατάφερε να παγιώσει μια σημαντική διαφορά (39-22, 3:37) και το δεκάλεπτο τελείωσε με 47-29. Στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης το σερραϊκό συγκρότημα πίεσε ακόμη περισσότερο την Ανάληψη που αναλώθηκε σε πολλά χαμένα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση. Μαραγκού - Τζιαμπάζη - Πελτέκη "πυροβολούσαν" διαρκώς και το σκορ έγινε 55-31 (5:07). Ευκαιρίας δοθείσης ο Νίκος Κηρύκος χρησιμοποίησε στον αγώνα και τις νεαρές Γρέψιου και Τραγούδα, οι οποίες αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες.

Διαιτητές: Χατζηπαναγιωτίδης - Ξέρας

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-19 (ημ.), 47-29, 62-34

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 12, Καρατζά 4, Τόγα 5 (1), Σαμουλαδά 5 (1), Τζιαμπάζη 14 (3), Παλλάδα 8 (1), Πελτέκη 13, Γρέψιου 1, Ρίσκου, Τραγούδα.

Ανάληψη (Φλεβάρης): Σαρακατσάνη 10 (2), Αλεξίου 8, Καλαπαναγιώτου 9, Παπαγάκη 1, Κατσικλή 2, Γερμενή 2, Τζούνη 2, Ξενοκώστα, Προυσινούδη, Φουρτουλάκη, Μπακρατσά.

Παναθλητικός - Φίλιππος Βέροιας: 83-48

Πυλαία - ΠΑΟΚ: 55-59

Τιτάνες Δράμας - Απόλλων Καρδίτσας: 59-55

Αρίων Πτολ. - Κομοτηνή: 61-44