Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πανωλεθρία

αύρη" ήταν η αγωνιστική που πέρασε για τις τρεις σερραϊκές ομάδες που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Η Ηράκλεια διεσύρθη από τους Τιτάνες Δράμας, ο Πανσερραϊκός γνώρισε την συντριβή από την Αγία Βαρβάρα, ενώ το Ρούπελ Σιδηροκάστρου ακόμη αναζητεί την εκτός έδρας νίκη, αφού έχασε και στην Αλεξανδρούπολη από την Ολυμπιάδα.

Ηράκλεια - Τιτάνες Δράμας: 64-96

Το χειρότερο της φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε η Ηράκλεια στο ντέρμπι με τους Τιτάνες Δραμας. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (15-28) τους φιλοξενούμενους που κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δέν άλλαξε κάτι και το ημίχρονο έληξε με 35-49.

Στην επανάληψη οι "κόκκινοι" θέλησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου μειώνοντας στους 12 πόντους, αλλά οι Δραμινοί είχαν άγριες διαθεσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, τερματίζοντας παράλληλα το αήττητο σερί της Ηράκλειας που "γκεμίσθηκε" από την κορυφή.

Διαιτητές: Τατούδης - Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 35-49 (ημ.), 53-72, 64-96

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 17 (1), Ιακωβίδης 12 (1), Αποστολάκης 8 (1), Σιουσιουλούδης 3, Βάκας 2, Σταμπουλής 5, Σκαλιστής 6, Χρηστίδης 4, Αλεξανδρίδης 7.

Τιτάνες (Μπέσσας): Μανιώτης 19 (2), Μουσίκας 18 (4), Παπαδόπουλος 11 (1), Μελισσαρίδης Σ. 2, Τασούδης 1, Μελισσαρίδης Λ. 13 (2), Τοσουνίδης 1, Πάντσιος 4, Ελευθεριάδης 2, Φασουλάς 23 (1), Παντελίδης 2.

Πανσερραϊκός - Αγία Βαρβάρα: 49-71

Δεύτερη σερί ήττα για τα "λιοντάρια" που έχασαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από την Αγία Βαρβάρα. Οι Καβαλιώτες με πρωτεργάτη τον Ράμμο κατάφεραν να εξασφαλίσουν διαφορά εννιά πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (14-23), την οποία διατήρησαν και στην επόμενη περίοδο (34-43).

Στο τρίτο δεκάλέπτο ο Πανσερραϊκός έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στο +14 (38-52, 4:52), ενώ η περίοδος έληξε 44-56 με τον Χατζη να προσπαθεί να σώσει τα προσχήματα για το συγκρότημα του Βασίλη Χρυσανθίδη, αφού το "βαρύ πυροβολικό" των γηπεδούχων, Ηλίας Τράκας κινήθηκε σε "ρηχά νερά".

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αγία Βαρβάρα "έτρεξε" 7-0 σερί με τον Μάκη να σκοράρει διαμορφώνοντας το 44-63 (5:33) και κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανσερραϊκό να "πληρώνει" την επιθετική του αφλογιστία.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Δαμαλής

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 34-43 (ημ.), 44-56, 49-71

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Γεωργιανός Π. 3, Τζουβαράς 5 (1), Ανδρίσκος 2, Εμμανουήλ 11, Τράκας 4, Αγάλου-Λωρίτης 5, Χατζής 17 (1), Πηλίτσης 2, Πασχαλίδης, Σοφιανίδης, Χατζηανδρέου.

Αγία Βαρβάρα (Παπαδόπουλος): Ανίσογλου 3 (1), Ράμμος 18 (2), Μαγιάννης 11 (1), Σουλίδης Ι. 10 (2), Μάκης 11, Χατζηαναστασίου 1, Σουλίδης Χ. 8 (1), Μυτικόπουλος 9, Σαραλιώτης, Καραγιάννης, Μακρίδης.

Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 77-71

Δίχως εκτός έδρας νίκη παραμένει το Σιδηρόκαστρο. Η σερραϊκή ομάδα ,που αν και διαθέτει καλό υλικό δεν έχει βρει την κατάλληλη χημεία, δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στην Αλεξανδρούπολη επί της Ολυμπιάδας γεγονός που της στερεί την επαφή με τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Το συγκρότημα του Κοσμά Ιωαννίδη βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το Ρούπελ επιχείρησε να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού, αλλά ο Τερζής χρεώθηκε με δυο τεχνικές ποινές και τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά. Τελικά οι Θρακιώτες πανηγύρισαν στο τέλος το νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΑΡΙΩΝ ΓΑΣ ΞΑΝΘΗ: 48-50

ΦΙΛΙΑ ΓΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΓΑΣ ΦΕΡΩΝ: 45-76

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ ΜΓΣ - ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΒ: 49-71

ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ Α.Ο. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΣ ΔΡΑΜΑΣ: 64-96

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΟ ΑΛΕΞ/ΠΟ - ΡΟΥΠΕΛ ΑΓΣ ΣΙΔ/ΣΤΡΟΥ: 77-71

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ ΚΑΒ - ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΑΕ ΜΓΣ: 70-68