ΕΚΑΣΑΜΑΘ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Όλοι χαμογέλασαν

Σπουδαίες νίκες σημείωσαν Ηράκλεια, Σιδηρόκαστο και Πανσερραϊκός επί των Θύελλα Φερών, Φιλία Ορεστιάδας και Αρίωνα Ξάνθης αντίστοιχα.

Ηράκλεια - Θύελλα Φερών: 82-67

Μπορεί να βρέθηκε στο "καναβάτσο" η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-28, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ 33-12 πήγαν στα αποδυτήριο με +7 (47-40). Στην επανάληψη οι Θρακιώτες πίεσαν τους παίκτες της Ηράκλειας μειώνοντας δυο φορές στους τρεις πόντους, αλλά οι "κόκκινοι" παρά τα αγωνιστικά τους προβλήματα έπαιξαν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και πήραν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος με μια σημαντική διαφορά.

Από πλευράς Ηράκλειας κορυφαίοι ήταν οι: Χρηστίδης (29 π.), Ιακωβίδης (19 π.), Ντίκογλου (11 π.).

Φιλία Ορεστιάδας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 44-65

"'Εσπασε η γκίνια" για το Σιδηρόκαστρο που στο παιχνίδι με την Φιλία Ορεστιάδας πέτυχε την παρθενική εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Το σύνολο του Κοσμά Ιωαννίδη ήταν ανώτερο, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους προσθέτοντας στο ενεργητικό του 2 πολύτιμους βαθμούς.

Πανσερραϊκός - Αρίων Ξάνθης: 72-57

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πανσερραϊκός που εκμεταλλεύθηκε τον παράγοντα έδρα και επιβλήθηκε του Αρίωνα Ξάνθης. Τα "λιοντάρια" ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 16-6 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην επόμενη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν προσωρινά και μείωσαν σε 28-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη έχοντας ως πρωτεργάτες τους Χατζή (27 π.) και Τράκα (16 π.) αύξησε την διαφορά στο +12 (52-40) και στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στη νίκη.

Αγία Βαρβάρα - Τιτάνες Δράμας: 75-74

Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης - Χρυσούπολη: 67-65

Πανσερρραϊκός - Αρίων Ξάνθης: 72-57

Μακεδόνες Κρηνίδων - Α.Ε. Κομοτηνής: 52-64