Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δια πυρός και σιδήρου”

Ίκαροι – ΟΦΗ: 65-64

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι οι Ίκαροι έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα δίνοντας χαρά στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι “κυανοκίτρινοι” υπέταξαν τον μαχητικό ΟΦΗ που απεδείχθη πολύ σκληρό “καρύδι” και το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη “ανέπνευσε” βαθμολογικά.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά την ολιγόλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-0 με δυο τρίποντα από τους Χόχλερ – Ασημάκη. Οι Ίκαροι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (11-6, 13-8) και η περίοδος τελείωσε με 15-12.

Στις αρχές του επόμενου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Ράιμοντς Γκάμπρανς και εξασφάλισαν διαφορά τριών πόντων (17-20, 6:01). Οι “κυανοκίτρινοι” ανασυντάχθηκαν και πέτυχαν 6-0 σερί με τον Πεχλιβάνη να διαμορφώνει το 23-20 (2:25). Ο φόργουορντ της σερραϊκής ομάδας αφυπνίσθηκε στο κατάλληλο χρονικό σημείο και με δυο συνεχόμενες τρίποντες “βόμβες” έστειλε την διαφορά στο +8 (32-24), ενώ η περίοδος έληξε 32-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-29, 44-32, 47-36) και η πλάστιγγα έδειξε να γέρνει υπέρ των “κυανοκίτρινων”. Παρόλα αυτά όμως στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου ο ΟΦΗ βρήκε τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Γιώργος Βοβόρας επέλεξε σχήμα με τρεις γκάρντ (Παναγάκη – Συριστατίδη – Γκάμπρανς) και δικαιώθηκε. Οι Κρητικοί εκμεταλλευόμενοι και τα “φαλτσοσφυρίγματα” των διαιτητών μείωσαν σε 47-43, ενώ από τον αγωνιστικό χώρο αποχώρησε υποβασταζόμενος ο Ιωσηφίδης που χτύπησε στο στήθος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο “έσπασαν καρδιές”. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά με δυο “φαρμακερά” τρίποντα του Παναγάκη και καλάθι του Χουλιάρα ξέφυγαν με 55-61 (4:11). H frontline των Ικάρων δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα και οι γηπεδούχοι παρασύρθηκαν προς στιγμή στον τρελό ρυθμό που έλαβε η αναμέτρηση κάνοντας λάθη σε άμυνα και επίθεση.

Ευτυχώς όμως οι Ίκαροι είχαν… Πεχλιβάνη. Ο Σερραίος αθλητής με καθοριστικό τρίποντο πέτυχε το 61-62 (1:59) και ανέλαβε να βγάλει “τα κάστανα απ’ την φωτιά”. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 61-64 με τον Συριστατίδη, αλλά στη συνέχεια ο Πεχλιβάνης αξιοποίησε στο έπακρο δυο κερδισμένα φάουλ και με 4 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 65-64. Στα τελευταία 14 δραματικά δευτερόλεπτα οι Κρητικοί εκδήλωσαν επίθεση επιχειρώντας να “κλέψουν” τη νίκη. Την ευθύνη για το κρίσιμο σουτ πήρε ο Παναγάκης στην εκπνοή της συνάντησης. Ο βραχύσωμος αθλητής του ΟΦΗ διείσδυσε, σούταρε με τους Ασημάκη - Βοϊβατόπουλο να δυσκολεύουν αρκετά την προσπάθειά του και αστόχησε. Ο Χουλιάρας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το σουτ από κοντά (άστοχο και αυτό), αλλά η κόρνα της λήξης είχε ήδη ακουσθεί.Οι παίκτες των Ικάρων ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς και ο κόσμος αποθέωσε τους νικητές.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Παντελίδης-Πολυχρονίδης

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-26 (ημ.), 47-43, 65-64

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 24 (4), Τότσιος 16, Χόχλερ 13 (2), Συμεωνίδης 6, Ασημάκης 5 (1), Τοπούζης 1, Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης, Παπούδας, Γεωργαντζάς.

ΟΦΗ (Βοβόρας): Δελατόλας 2, Χουλιάρας 6, Μπάρδας 3 (1), Βαγενάς 4 (1), Παναγάκης 12 (4), Δανιήλ 10 (1), Χαλκιαδάκης 6, Γκάμπρανς 15 (2), Συριστατίδης 7 (1), Τσερκιρτζόγλου, Μπαρλάς, Σουφλιάς.

Νήαρ Ηστ - ΚΑΟΔ: 79-83

Ηρακλής - Αρκαδικός: 66-67παρ. (58-58κ.α.)

Ίκαροι Σερρών - ΟΦΗ: 65-64

Δάφνη - Αμύντας: 74-65