Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Εάλω η πόλις"

Α.Ο.Σ - Παναθλητικός Συκεών: 63-74

Με ήττα αποχαιρέτισαν το 2009 οι "πράσινες", οι οποίες δεν κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο του Παναθλητικού που άλωσε την έδρα της σερραϊκής ομάδας για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν. Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι σε ακόμη ένα παιχνίδι του Α.Ο.Σ οι διαιτητές δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων κάνοντας λάθη εις βάρος των γηπεδούχων.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 5-0. Ο coach του Παναθλητικού, Σίμος Συρόπουλος ζήτησε time-out και έκανε αυστηρές παρατηρήσεις στις αθλήτριές του, οι οποίες εν συνεχεία παρουσιάσθηκαν μεταμορφωμένες στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικιές σημείωσαν 13-0 σερί (5-13 έγινε το σκορ), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Α.Ο.Σ έπαιζε δίχως σύστημα. Οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστρια την Κωτούλα ανέβασαν την διαφορά στο +10 (8-18) μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, ενώ λίγο αργότερα ο Κώστας Μάρκου χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τους διαιτητές για διαμαρτυρία (άδικη απόφαση). Εν τέλει το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με double - score, 11-22.

O Παναθλητικός μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και εξασφάλισε προβάδισμα 17 πόντων (13-30, 7:08) με goal - foul της Τσαμπούρη. Ο Α.Ο.Σ όμως δεν είχε καμία διάθεση να παραδοθεί τόσο εύκολα. Οι "πράσινες" βρήκαν ρυθμό και βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση. Το 13-30 έγινε 24-32 με καλάθι της Μαραγκού (3:22), ενώ οι γηπεδούχες "ροκάνισαν" και άλλο την διαφορά με τις Παλλάδα - Σαμουλαδά να απειλούν το αντίπαλο καλάθι και το δεκάλεπτο έληξε 32-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αυτοματισμοί του Α.Ο.Σ λειτούργησαν εξαιρετικά με την Παλλάδα να είναι ασταμάτητη και οι "πράσινες" πέρασαν μπροστά στο σκορ με 45-43 (4:17) χάρη σε καλάθι της Μαραγκού. Η περίοδος έκλεισε με 49-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Παλλάδα έφερε και πάλι το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (51-51), αλλά σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο ο Παναθλητικός χάρη σε δυο κλεψίματα ξέφυγε στο στο σκορ με 51-58 (7:33). Η Τζιαμπάζη με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 56-60, αλλά η Τσαμπούρη με τρίποντο - "μαχαιριά" διαμόρφωσε το 58-65 (3:45). Η Κωτούλα ήταν στο παγκο με 5 φάουλ από τις φιλοξενούμενες, αλλά οι "πράσινες" δεν το εκμεταλλεύθηκαν και αναλώθηκαν σε σουτ υπό άσχημες προϋποθέσεις δείχνοντας έλλειψη συγκέντρωσης.

Συν τοις άλλοις οι διαιτητές σφύριζαν ό, τι ήθελαν και στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης έδωσαν τεχνική ποινή στην Τζιαμπάζη, η οποία αποχώρησε από το παρκέ. Έτσι ο Παναθλητικός απέδρασε από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας με το διπλό.

Διαιτητές: Γκουτζιομήτρος - Χατζηπαναγιωτίδης

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 32-34 (ημ.), 49-51, 63-74

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 15 (1), Καρατζά 2, Σαμουλαδά 13 (1), Τζιαμπάζη 4 (1), Παλλάδα 19, Πελτέκη 10, Τόγα.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Σαμαρά 1, Δημητρακοπούλου 6, Κυριακού 3, Τσαμπούρη 14 (2), Νικολαΐδου 16 (1), Μιχαλιά 2, Κωστοπούλου 8, Γιαρένη 1, Καλαντίδου 2, Κωτούλα 21 (2).

ΑΟ Σερρών – Παναθλητικός Συκεών: 63-74

Αρίων Πτολεμαΐδας – Πυλαία: 68-60

Τιτάνες Δράμας – Μ. Αλέξανδρος: 74-43

Αίας Ευόσμου – Ηρακλής: 44-49