Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη - "οξυγόνο"

Ορφέας Ν. Σκοπού - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 72-52

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ορφέας που επιβλήθηκε του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Ο Δημήτρης Σουτζόπουλος ήταν εξαιρετικός και οδήγησε τους "ασπρόμαυρους" στην κατάκτηση των δυο πολύτιμων βαθμών, ενώ ουσιαστική συμβολή στην εξασφάλιση του ροζ φύλλου είχε και ο Αλέκος Καδής που ήταν ο "ιθύνων νους" των γηπεδούχων. Πάντως ο Ορφέας έδειξε ότι παρά τη νίκη που σημείωσε θέλει ακόμη αρκετή δουλειά για πετύχει τον στόχο του.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι και τα μισά της περιόδου (5-8, 10-8). Οι "ασπρόμαυροι" βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και με τους Καδή - Σουτζόπουλο να συνεισφέρουν σημαντικά στον επιθετικό τομέα απέκτησαν προβάδισμα 9 πόντων (22-13).

Στο επόμενο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (29-17, 32-20, 35-22), αλλά οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι κυρίως ένα "νεκρό" διάστημα του Ορφέα και μείωσαν σε 35-30 με τρίποντο του Μισιρλόγλου σημειώνοντας 8-0 σερί. Εν τέλει η δεύτερη περίοδος έληξε 38-30.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Σουτζόπουλος με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το 46-32 (8:10). Ο Κεραυνός χάρη σε καλάθια του Μούμογλου "ροκάνισε" την διαφορά (47-40, 6:17), αλλά η περίοδος ολοκληρωθηκε με τον Ορφέα στο +10 (55-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι θεατές της συνάντησης παρακολούθησαν διαγωνισμό λαθών και από τις δυο ομάδες. Ευτυχώς οι "ασπρόμαυροι" έκαναν τα λιγότερα και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κυριάρχησαν εξ' ολοκλήρου στο παρκέ φτάνοντας εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Γιαμούζης - Ταρενίδης

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-30 (ημ.), 55-45, 72-52

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 6 (2), Παπαδόπουλος 6, Θεοδώρου 5 (1), Χατζηβασιλειάδης 9 (1), Καδής 18 (2), Ματζιούνης 4, Αρχοντίδης 2, Σουτζόπουλος 22 (1), Τόλιος.

Κεραυνός (Χατζόπουλος): Τσιμπής 2, Καϊβετζής 5 (1), Παπαευαγγέλου 10 (2), Μισιρλόγλου 8 (2), Γογοδώνης 10, Μούμογλου 11, Παπαδόπουλος 6, Σουλούγκας.

Ορφέας Ν. Σκοπού – Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 72-52

Ανατόλια – Γαλαξίας Αδένδρου: 81-61

Στρατώνι – Μακεδονικός: 79-73

Ασβεστοχώρι – Χαλκηδόνα: 63-57

Ιωνικός Ιωνίας – Ελευθερούπολη: 76-64

Πευκοχώρι – Θερμαϊκός Φλογητών: 72-57

Κένταυρος Καλικράτειας – Δόξα Δρυμού: 63-51