Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Χειρουργείο" στο Στρατώνι

Στρατώνι - Ορφέας Νέου Σκοπού: 84-72

Την καλύτερή του εμφάνιση μακριά από την έδρα του πραγμαποίησε ο Ορφέας στην αναμέτρηση με το πρωτοπόρι Στρατώνι αλλά παρόλα αυτά οι "ασπρόμαυροι" λύγισαν στο τέλος του αγώνα έχοντας απέναντί τους και δυο εχθρικούς διαιτητές (Τζίμα - Φουτζήλας).

Το σερραϊκό συγκρότημα έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και στο 17' βρέθηκε να προηγείται με 25-34. Οι γηπεδούχοι όμως πίεσαν και κατόρθωσαν να προσπεράσουν στο σκορ με την δεύτερη περίοδο να λήγει 43-42.

Στην επανάληψη το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού διεκδίκησε επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο αγώνος και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 63-63. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Ορφέας είχε προβάδισμα τριών πόντων αλλά κάπου εκεί το διαιτητικό δίδυμο ανέλαβε δράση χρεώνοντας με αρκετά φάουλ (και αντιαθλητικά) και τεχνικές ποινές τους αθλητές του Νέου Σκοπού. Το σύνολο του Δημήτρη Μύθου αξιοποίησε στο έπακρο το μπόνους των ελεύθερων βολών και κατέκτησε την πολύτιμη νίκη καταβάλλοντας την αντίσταση του μαχητικού Ορφέα.

Ο Ορφέας είχε ως πρώτους σκόρερ τους: Τσιούλκα 16 (4), Σουτζόπουλο 15 (1) και Καδή 15 (1).

Στρατώνι – Ορφέας Ν. Σκοπού: 84-72

Ανατόλια – Ασβεστοχώρι: 83-95

Μακεδονικός – Ιωνικός Ιωνίας: 66-55

Γαλαξίας Αδένδρου – Πευκοχώρι: 76-71

Κεραυνός Ωραιοκάστρου – Κένταυρος Καλικράτειας: 66-78

Ελευθερούπολη – Χαλκηδόνα: 71-77

Θερμαϊκός Φλογητών – Δόξα Δρυμού: 65-81