Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Ρουά - Ματ" για Πανσερραϊκό, Ηράκλεια και Σιδηρόκαστρο

Ηράκλεια - Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης: 69-33

Υγιεινό "περίπατο" έκανε η Ηράκλεια στην αναμέτρηση με την Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών μετά από 4 σερί ηττες. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους που είχαν όλους κι όλους 6 παίκτες στην σύνθεσή τους. Έτσι οι "κόκκινοι" του Σπύρου Ιωαννίδη πρόσθεσαν δυο πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Αρίων Ξάνθης - Ρούπελ Σιδηροκάστρο: 45-59

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το Σιδηρόκαστρο πήρε το σπουδαίο διπλό στην έδρα του Αρίωνα πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη στα τελευταία εφτά παιχνίδια του πρωταθλήματος. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 18-20. Στην επανάληψη το Ρούπελ ανέβασε την απόδοσή του "κλειδώνοντας" τη νίκη.

Πανσερραϊκός - Μακεδόνες Κρηνίδων: 82-75

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των λιγοστών θεατών που έδωσαν το "παρών" στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων τα "λιοντάρια" του Βασίλη Χρυσανθίδη υπέταξαν τους Μακεδόνες Κρηνίδων.

Ο Πανσερραϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικός έχοντας ως εκτελεστές τους Σταμπουλή - Τζουβάρα και εξασφάλισε προβάδισμα 12 πόντων (17-5, 3:34). Η ζώνη άμυνας των γηπεδούχων "βραχυκύκλωσε" τις Κρηνίδες που δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το σερραϊκό καλάθι και γι' αυτό το λόγο ο τεχνικός των Μακεδόνων, Βασίλης Τερζής πήρε δύο time-out τα οποία όμως δεν βοήθησαν την ομάδα του. Η περίοδος έκλεισε τελικά με 30-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους στο παρκέ και αντεπιτέθηκαν με τους Ιωσηφίδη - Ταχυρίδη να προσφέρουν πολύτιμους από την περιφέρεια αλλά και μέσα στη ρακέτα. Οι Κρηνίδες μείωσαν σε 41-39 και η περίοδος έληξε με 43-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα "λιοντάρια" προηγήθηκαν με 51-44 αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν σε 53-53 (4:42) με γκολ - φάουλ του Ματσάγγου. Απο εκείνο το σημείο και ύστερα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 62-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με καλάθι του Παυλίδη που σημείωσε το 68-69 (5:38). Ευτυχώς ο Πανσερραϊκός δεν πανικοβλήθηκε και ο Χατζής ανέλαβε δράση. Ο γκαρντ των γηπεδούχων ήταν ο κορυφαίος της συνάντησης και συνέβαλλε τα μέγιστα προκειμένου οι "κόκκινοι" να πανηγυρίσουν τη νίκη. Τα "λιοντάρια" πέτυχαν 7-0 σερί και το σκορ έγινε 75-69 (2:51), ενώ λίγο αργότερα ο Χατζής με καθοριστικό τρίποντο διαμόρφωσε το 78-71 (1:45) βάζοντας "ταφόπλακα" στις ελπίδες των Μακεδόνων.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 43-39 (ημ.), 62-60, 82-75

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Σταμπουλής 14 (2), Γεωργιανός 2, Τζουβάρας 8 (2), Τράκας 18 (4), Χατζηανδρέου 8, Χατζής 32 (2), Πασχαλίδης, Τριάντης, Εξιζόγλου.

Μακεδόνες (Τερζής): Παυλίδης 8 (2), Τσαλίκης 6, Ιωσηφίδης 16 (4), Παρασκευάς 7, Γεωργιάδης 7 (1), Δεληγιαννάκης 4, Ματσάγγος 11, Ταχυρίδης 16.

Αρίων Ξάνθης - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 45-59

Φιλία Ορεστιάδας - Τιτάνες Δράμας: 58-88

Αγία Βαρβάρα - Χρυσούπολη: 68-75

Θύελλα Φερών - Α.Ε. Κομοτηνής: 76-60