Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παραμένουν "ζωντανοί"

Ίκαροι - Αιγάλεω: 73-56

Στόχος επετεύχθη για τους "κυανοκίτρινους" που στο σημερινό παιχνίδι επιβίωσης με αντίπαλο το Αιγάλεω έκαναν το καθήκον τους στο παρκέ κατακτώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος. Το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έχοντας και την σημαντική βοήθεια των φιλάθλων, οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, πήρε μια νίκη - "οξυγόνο", η οποία πρέπει να αποτελέσει εφαλτήριο για την αντεπίθεση των Ικάρων στο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 6-8 και 10-14 (5:19) έχοντας ως κινητήριο "μοχλό" τον Γιόβαν Τεόντοσιτς που οργάνωνε καλά το παιχνίδι της αθηναϊκής ομάδας. Οι Ίκαροι ανασυντάχθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ με 15-14 (3:58) χάρη σε ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Κώστα Τότσιου. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, ενώ στην επίθεση ο Τοπούζης πέτυχε το 21-16 (1:10). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-17.

Στην επόμενη περίοδο οι "κυανοκίτρινοι" ρόλαραν καλύτερα στο παρκέ με την μπάλα να κυκλοφορεί ικανοποιητικά και να περνάει συχνά μέσα στη ρακέτα με αποδέκτη τον Συμεωνίδη που απειλούσε το καλάθι του Αιγάλεω. Στην αντίπερα όχθη το συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα παγιδεύθηκε στην ζώνη αμυνας των Ικάρων και συνάντησε αρκετές δυσκολίες στο σκοράρισμα. Η σερραϊκή ομάδα εξασφάλισε προβάδισμα 7-9 πόντων (30-23, 34-25), το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πολύ μεγαλύτερο εφόσον οι Τοπούζης και Συμεωνίδης αξιοποιούσαν τις κερδισμένες ελεύθερες βολές (ο Συμεωνίδης είχε 1/6 στο πρώτο ημίχρονο και 4/12 συνολικά). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-28.

Το Αιγάλεω έφερε σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους στη τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 37-33 (7:47) και 43-40 (3:37) με μπροστάρη τον Ζόντερβαν. Οι Ίκαροι έδειχναν να βρίσκονται εκτός ρυθμού αλλά σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη συνήλθαν και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με καλάθι του Τότσιου, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 50-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ (50-42) παρέμενε ίδιο και απαράλλακτο για κάτι παραπάνω από δυόμιση λεπτά. Ο "εξαφανισμένος" και άποντος μέχρι τότε Κώστας Πεχλιβάνης "αφυπνίσθηκε" από την "χειμερία νάρκη" και με δυο σερί τρίποντα διαμόρφωσε 56-42 (6:25). Το Αιγάλεω δεν είχε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση προκειμένου να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση και ο Πεχλιβάνης με άλλες δυο τρίποντες "βόμβες" σημείωσε το 67-51 (1:20) και το 71-53 (36'') με την τελική διαφορά να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα.

Σχόλιο: Η εμφάνιση των Ικάρων ήταν ουσιαστική αλλά όχι ελκυστική. Οι ελεύθερες βολές αποτελούν "πληγή" για τους "κυανοκίτρινους" στο φετινό πρωτάθλημα (21/37 στο σημερινό παιχνίδι) και κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Φοίβος Γυμνόπουλος που παρά τα τρία λάθη στα οποία υπέπεσε οργάνωσε με μαεστρία το παιχνίδι της σερραϊκής ομάδας. Απογοητευτικός σε έναν ακόμη αγώνα ήταν ο Ντέγιαν Χόχλερ. Ο Σλοβένος γκαρντ διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος.

Διαιτητές: Γκούμας - Αναστόπουλος - Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-28 (ημ.), 50-42, 73-56

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 12 (4), Γυμνόπουλος 9, Τότσιος 21 (1), Ιωσηφίδης 2, Χόχλερ 2, Συμεωνίδης 12, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 6, Παβλίσεβιτς 7 (1), Γεωργαντζάς.

Αιγάλεω (Λιόγας): Δράκος 3 (1), Τεόντοσιτς 4, Εμίρης 6 (2), Φωτίου 10 (2), Δημάκος 2, Ζακυνθινός 3, Ζόντερβαν 19, Τσόπης 3 (1), Σιαμανδούρας 6, Κουκουνιάς.

Δάφνη - Παγκράτι: 73-89

Νήαρ Ηστ - Ρέθυμνο: 75-74

ΟΦΗ - ΚΑΟΔ: 83-91

Αρκαδικός - Αμύντας: 74-76