Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει

Απόλλων Καρδίτσας - Α.Ο.Σ: 50-68

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Α.Ο.Σ και μάλιστα άμεσα αφού οι "πράσινες" άφησαν πίσω τους την ήττα της περασμένης Τετάρτης από τον ΠΑΟΚ και στο σημερινό παιχνίδι με τον Απόλλωνα στην Καρδίτσα εμφάνισαν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο και πήραν το σπουδαίο διπλό.

Όσο αφορά την εξελιξή του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η περίοδος έκλεισε με 11-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ πάτησε "γκάζι" και βρέθηκε να προηγείται με 17-28. Οι γηπεδούχες όμως βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και σημείωσαν 9-0 σερί μειώνοντας σε 26-28 με το "τριφύλλι" να δείχνει "βραχυκυκλωμένο".

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι αθλήτριες του Νίκου Κηρήκου κυριάρχησαν εξ' ολοκληρου στον αγωνιστικό χώρο βάζοντας "χειροπέδες" στα ατού του Απόλλωνα, ενώ στην επίθεση υπήρχε πλουραλισμός και η περίοδος έληξε με 32-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Α.Ο.Σ πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου-Καρακώστας

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 26-28 (ημ), 32-51, 50-68

Απόλλων Καρδίτσας (Ναούμ - Παππάς): Παρασύρη 22 (1), Τσιχριντζή 8, Σπυροπούλου 5, Μερισιώτη 11, Ναούμ 2, Μωραΐτη, Τσιριμώκου, Λούντζη, Μπουραζάνα, Αλεξοπούλου.

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 10, Τόγα 6 (1), Σαμουλαδά 19 (5), Τζιαμπαζή 12 (4), Παλλάδα 3, Πελτέκη 18, Kαρατζά.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 49-60

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΥΛΑΙΑ: 52-43

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 28-86

ΠΑΟΚ – ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 69-33