Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πάλι καλά

Α.Ο.Σ - Κομοτηνή: 57-49

Διπρόσωπος παρουσιάσθηκε ο Α.Ο.Σ στη σημερινή αναμέτρηση με την Κομοτηνή και λίγο έλειψε να το πληρώσει η σερραϊκή ομάδα. Ευτυχώς η τελική έκβαση του αγώνα ήταν θετική για το "τριφύλλι" που παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Χρήζει αναφοράς η κακή διαιτησία των κ. Σιταρίδη - Κουϊμτζόγλου που άφησαν και τις δυο ομάδες παραπονούμενες με τις αποφάσεις τους.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αρχικά βρέθηκαν μπροστά με 6-7 (6:43), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο Α.Ο.Σ ήταν καταιγιστικός. Η Βούλα Σαμουλαδά πέτυχε 10 πόντους, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων εξουδετέρωσε πλήρως τα ατού της Κομοτηνής και οι "πράσινες" σημείωσαν 15-0 σερί. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 21-7, ενώ η περίοδος έκλεισε με 21-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" ξεκίνησε καλά έχοντας τα ηνία του αγώνα. Οι "πράσινες" προηγήθηκαν με 25-15 και 30-17 (5:21). Η είσοδος ομως της ταχύτατης Κιλέ στο παρκέ λειτούργησε θετικά υπέρ της Κομοτηνής, η οποία κατόρθωσε να μειώσει σε 31-24 με πρωτεργάτρια την Πατέρα.

Στην τρίτη περίοδο της συνάντησης στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας υπήρχε μόνο το "φάντασμα" του Α.Ο.Σ και το συγκρότημα του Θέμη Κουκοβίνου όχι μόνο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής με γκολ - φάουλ της Πατέρα (35-34, 1:39), αλλά πήρε και την πρωτοπορία στο σκορ (37-38) με καλάθι της Στάνη.

Μετά το τέλος της τρίτης περιόδου οι φίλαθλοι και οι άνθρωποι του Α.Ο.Σ διαμαρτυρήθηκαν στους διαιτητές για τα σφυρίγματά τους και ο Κώστας Μάρκου αποχώρησε οικειοθελώς από τον πάγκο της σερραϊκής ομάδας.

Επιπροσθέτως το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση αφού ο πρώτος διαιτητής του αγώνα, κ. Σιταρίδης ζήτησε την παρουσία αστυνομικής δύναμης στο γήπεδο και ο κομισάριος, κ. Γιαβρής επικοινώνησε με την Αστυνομική Διεύθυνση Σερρών. Ύστερα από λίγη ώρα στο κλειστό γυμναστήριο βρέθηκαν 4 αστυνομικοί, δύο εκ των οποίων βρίσκονταν έξω από το γήπεδο από την αρχή του παιχνιδιού. Τραγελαφικές καταστάσεις από τους διαιτητές και ενώ στην κερκίδα ήταν δεν ήταν 30 άτομα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κομοτηνή με την ψυχολογία στα ύψη απέκτησε διαφορά 5 πόντων (37-42, 39-44) με καλάθια της Μπρέλλου. Στο 37' σημειώθηκε η φάση που "αφύπνισε" τις "πράσινες". Η Πατέρα χρεώθηκε με φάουλ, ενώ δέχθηκε και τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία. Η πρώτη σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε και η Μαραγκού με εύστοχες βολές έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (44-44). Το πιο καθοριστικό καλάθι του αγώνα σημείωσε η Σαμουλάδα, η οποία με τρίποντο σημείωσε το 49-44 (1:37). Η Κομοτηνή δεν διέθετε τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να αλλάξει την ροή της συνάντησης και οι "πράσινες" έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Σιταρίδης - Κουϊμτζόγλου

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 31-24 (ημ.), 37-38, 57-49

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 18, Καρατζά 2, Τόγα 7, Σαμουλαδά 13 (1), Τζιαμπάζη 2, Παλλάδα 7, Πελτέκη 8 (1), Σιαλμαλχαλή.

Κομοτηνή (Κουκοβίνος): Στάνη 14, Μπρέλλο 10, Πατέρα 16 (1), Κιλέ 9 (1), Μπενέτου, Δουκουτσή, Μισίκογλου, Μπακοπούλου, Σαρατσιώτη.

Παναθλητικός Συκεών – Ηρακλής: 66-59

Πυλαία – Φίλιππος Βέροιας: 94-28

Τιτάνες Δράμας – ΠΑΟΚ: 51-67

Αρίων Πτολεμαΐδας – Απόλλων Καρδίτσας: 57-51