Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στένεψαν τα περιθώρια

Ξάνθη - Ίκαροι: 79-68

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο έκλεισε η αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος για τους Ικάρους. Οι "κυανοκίτρινοι" ηττήθηκαν σήμερα στη Ξάνθη από την τοπική ομάδα σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ σημαντικό και για τους δύο αντιπάλους, με τους Θρακιώτες να προσθέτουν στο ενεργητικό τους, τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Στον αντίποδα το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη προσπάθησε να πάρει το "διπλό", αλλά δεν τα κατάφερε. Αναμφίβολα μετά και από την σημερινή αποτυχία τα περιθώρια στένεψαν αρκετά για τους Ικάρους σχετικά με την υπόθεση της παραμονής στη κατηγορία. Οι αθλητές της σερραϊκής ομάδα πρέπει να υπέρβάλλουν εαυτούς από εδώ και πέρα έτσι ώστε να σώσουν την "παρτίδα" και να μην πάρουν τον δύσκολο δρόμο της επιστροφής στη Β' εθνική.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο Ξάνθη και Ίκαροι ήταν κοντά στο σκορ με τον Χόχλερ να κινείται καλά στο παρκέ. Η περίοδος έκλεισε με 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 9 πόντων (40-31) με τους Αναγνωστόπουλο - Γέλενιτς να απειλούν το καλάθι των Ικάρων πετυχαίνοντας 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους "κυανοκίτρινους" η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση ήταν ο Ασημάκης με 9 πόντους, με τους Πεχλιβάνη - Συμεωνίδη - Χόχλερ να σημείωνουν από 6 πόντους ο καθένας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 40-34.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49 - 40 χάρη σε καλάθι του Παναγιωτόπουλου, αλλά οι Ίκαροι δεν το έβαλαν κάτω και "έτρεξαν" 9-0 σερί ισοφαρίζοντας σε 49-49 με τρίποντο του Πεχλιβάνη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-54.

7:40 πριν την εκπνοή του αγώνα το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη πέρασε μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (58-59) αξιοποιώντας το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε. Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου το ντέρμπι καλά κρατούσε (62-60), αλλά η αποβολή του Γιώργου Ασημάκη και τα 10 λάθη τα οποία έκαναν οι Ίκαροι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του συγκροτήματος του Νεοκλή Λεμονίδη. Ο Αναγνωστόπουλος με σουτ ανέβασε την διαφορά στο +9 (73-64, 1:30) και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος αναπνέοντας βαθμολογικά, ενώ οι "κυανοκίτρινοι" θέλοντας και μη στρέφουν τώρα την προσοχή τους στο επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στο Ρέθυμνο.

Σχόλιο: Οι αριθμοί λένε την πικρή αλήθεια. 5 νίκες σε σύνολο 15 αγώνων. 4 απώλειες εντός έδρας ( με Ρέθυμνο, Ηρακλή, Ερμή Λαγκαδά, ΚΑΟΔ) και μία μόνο επιτυχία μακριά από τις Σέρρες (με Νήαρ Ήστ). Το μέλλον φαντάζει δυσοίωνο...

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Πανταζής - Γιαμούζης

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34 (ημ.), 56-54, 79-68

Ξάνθη (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 13 (3), Χρήστου 18 (2), Ιωακειμίδης, Κουκουράβας 3 (1), Στεφανίδης 3 (1), Γέλενιτς 13 (2), Αναγνωστόπουλος 21, Νησιώτης 2, Καραγεωργίου 6, Μασλαρινός.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 11 (3), Γυμνόπουλος 2, Τότσιος 19, Χόχλερ 9 (1), Συμεωνίδης 12, Ασημάκης 11, Τοπούζης 4, Γεωργαντζάς, Ιωσηφίδης, Παβλίσεβιτς, Βοϊβατόπουλος.

Αμύντας – Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθέας: 65-74

ΚΑΟΔ-Αρκαδικός: 76-78

Παγκράτι-ΟΦΗ: 66-62

Αιγάλεω-Δάφνη: 76-73