Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Περήφανη νίκη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Κένταυρος Καλλικράτειας: 91-80

Αναμφισβήτητα το ισχυρό "όπλο" του Ορφέα είναι η έδρα του. Άλλωστε η στήριξη του κόσμου προς το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού συνέβαλλε τα μέγιστα προκειμένου το σερραϊκό συγκρότημα να κερδίσει την άνοδό του στα εθνικά πρωταθλήματα. Στο φετινό όμως πρωτάθλημα ο Ορφέας έχει πικράνει αρκετές φορές τους φιλάθλους του με τις εμφανίσεις του και τα άσχημα αποτελέσματα. Σήμερα στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Κένταυρο Καλλικράτειας οι "ασπρόμαυροι" αξιοποίησαν το μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν έναντι άλλων αντιπάλων και πέτυχαν μια παλικαρίσια νίκη αποζημιώνοντας μέχρι ενός βαθμού τους θεατές που ενίσχυσαν με την παρουσία τους την αγαπημένη τους ομάδα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ορφέας είχε την πρωτοπορία στο σκορ (8-5, 16-13). Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μανουσάκης ήταν ο "εγκέφαλος" και ο εκτελεστής του Κενταύρου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πρωτεργάτη τον Αλέκο Καδή εξασφάλισαν διαφορά εννιά πόντων (31-22, 5:16) σημειώνοντας 8-0 σερί. Ο Μανουσάκης όμως "πυροβολούσε" διαρκώς το καλάθι του Ορφέα (πέτυχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και το σύνολο του Γιώργου Καραμουσαλίδη μείωσε σε 38-36, ενώ η περίοδος έκλεισε με 40-36.

Ευτυχώς για την σερραϊκή ομάδα στις αρχές της επόμενης περιόδου ο Μανουσάκης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ για "θέατρο" και κάθισε στον πάγκο. Ο Βαλάντης Τσιούλκας έκανε καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση (θετική και η συμβολή του Τσινόπουλου) και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 51-40 (4:52) και 55-42 (γκολ - φάουλ Σουτζόπουλου, 3:26). Το δεκάλεπτο έληξε με 59-50.

Στην τελευταία περίοδο της συναρπαστικής αναμέτρησης ο Καδής ήταν "ζεστός" και με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-56 (7:40). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 66-61 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη που έκαναν οι αθλητές του Παναγιώτη Σπανού, αλλά οι Τσιούλκας - Καδής δεν επέτρεψαν στον Κένταυρο να απειλήσει κι άλλο τον Ορφέα, ο οποίος κρατούσε απόσταση ασφαλείας (74-66, 3:43).

3:23 πριν τη λήξη του παιχνιδιού απεβλήθη ο Τζέλιος (φάουλ και τεχνική ποινή), ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Χαλκιδικιώτες με την αποβολή του του Μανουσάκη που δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή προσπαθόντας να εκμαιεύσει επιθετικό φάουλ (1:56). Με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του Ορφέα (79-71), οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο. Εις μάτην.... Οι "ασπρόμαυροι" μολονότι δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι στις βολές είχαν σαφές προβάδισμα (83-77, 51''). Μωϋσιάδης και Τερσενίδης αποβλήθηκαν αμφότεροι με 5 φάουλ (4 αποβολές για τον Κένταυρο), ενώ από πλευράς γηπεδούχων απεβλήθη ο Παπαδόπουλος. Τέλος καλό όλα καλά για τον Ορφέα που κατέκτησε την πολύτιμη νίκη και μπορεί να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Διαιτητές: Συμεωνίδης - Γκιουζέλης

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-36 (ημ.), 59-50, 91-80

Oρφέας (Σπανός): Τσιούλκας 13 (3), Καβράκης 8, Παπαδόπουλος 13, Θεοδώρου 2, Τσινόπουλος 10, Αρχοντίδης 2, Καδής 27 (3), Χατζηβασιλειάδης 7, Σουτζόπουλος 9.

Κένταυρος (Καραμουσαλίδης): Μανουσάκης 27 (4), Τολιόπουλος 9, Μωϋσιάδης 5, Δουλγέρης 2, Τζέλιος 15 (1), Τερσενίδης 6, Τελετίδης 11, Χατζηαθανασίου 2, Γιαννακός 3, Καραμανλίδης.

Γαλαξίας Αδένδρου - Ελευθερούπολη: 69-73

Ιωνικός Ιωνίας - Πευκοχώρι: 82-60

Μακεδονικός - Θερμαϊκός Φλογητών: 87-68

Ασβεστοχώρι - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 60-58

Στρατώνι - Δόξα Δρυμού: 71-65

Ανατόλια - Χαλκηδόνα: 69-74