Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ανάμικτα συναισθήματα

Ρούπελ - Σιδηροκάστρου - Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης: 98-61

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το Ρούπελ τον αγώνα με την ελλιπή Ολυμπιάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και συνέτριψαν τους Θρακιώτες παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα στη συνάντηση του πρώτου γύρου. Ο Κοσμάς Ιωαννίδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του.

Τιτάνες Δράμας- Ηράκλεια: 109-42

Το τελικό σκορ δεν αφήνει περιθώρια για κριτική. Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη συνάντησε τεράστια προβλήματα στον αγώνα με τους πρωτοπόρους Τιτάνες και γνώρισε πολύ βαριά ήττα. Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η σερραϊκή ομάδα ταξίδεψε στην Δραμα έχοντας στην αποστολή της μόνο 6 παίκτες.

Αγία Βαρβάρα - Πανσερραϊκός: 75-66

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Πανσερραϊκός κόντρα στην ισχυρή Αγία Βαρβάρα. Τα "λιοντάρια" του Βασίλη Χρυσανθίδη παίζοντας με πάθος έβαλαν σε μεγάλους μπελάδες τους γηπεδούχους, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ μέχρι να κάμψουν την αντίσταση των "κόκκινων".

Στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν με 25-18, αλλά στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 29-30, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 38-37.

Στην επανάληψη η Αγία Βαρβάρα εξασφάλισε διαφορά 13 πόντων (63-50 στο 32'), αλλά το σερραϊκό συγκρότημα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και σημείωσε 10-0 σερί μειώνοντας σε 63-60 έξι λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα, με τον Τριάντη να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν ξεφεύγοντας στο σκορ με 70-63, ενώ ο Μάκης με γκολ -φάουλ πέτυχε το 73-63, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος "κλειδώνοντας" τη νίκη για την Αγία Βαρβάρα.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Δαμαλής

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 38-37 (ημ.), 59-50, 75-66

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Πεταλωτής 4, Γεωργιανός 6, Τζουβάρας 7 (1), Τράκας 12 (2), Αγάλου - Λωρίτης 11 (1), Χατζής 10, Τριάντης 16 (2), Πηλίτσης.