Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Αυτοκτόνησε"

Α.Ο.Σ - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 62-67

Έβαλε τα "χέρια" του και έβγαλε τα "μάτια" του ο Α.Ο.Σ στη σημερινή αναμέτρηση με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου. Το σερραϊκό συγκρότημα "έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό" δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην ομάδα της Βιβής Διαβολεμένου (παλιά αθλήτρια του Πανσερραϊκού) να φύγει από τις Σέρρες με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές της. Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι σε ακόμη ένα σημαντικό παιχνίδι του Α.Ο.Σ οι διαιτητές που διηύθυναν τη συνάντηση τα έκαναν "μαντάρα" αφήνοντας με δικαιολογημένα παράπονα τις γηπεδούχες.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο αρχικά το "τριφύλλι" διατηρούσε μικρό προβάδισμα (6-4, 13-11), αλλά στην πορεία οι "πράσινες" ανέβασαν την απόδοσή τους και αύξησαν την διαφορά στο +7 (24-17) χάρη σε καλάθια των Σαμουλαδά (σημείωσε τετράποντο), Καρατζά, Πελτέκη και Τζιαμπάζη. Ανεξήγητα όμως οι παίκτριες του Νίκου Κηρύκου υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και το Νέο Ρύσιο "έτρεξε" τάχιστα 6-0 σερί μειώνοντας σε 24-23 με το κλείσιμο της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Θάλεια Μάραγκού ήταν ασταμάτητη "φορτώνοντας" διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι και ο Α.Ο.Σ προηγήθηκε με 41-31 (3:40). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν σε 41-38 (2:00), ενώ η Κιζιρίδου διαμόρφωσε το 45-43 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Βούλα Σαμουλαδά πρόσφερες πολυτιμες υπηρεσίες στην επίθεση και οι "πράσινες" ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα. Το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 52-45 (7:05) και 56-50 (3:37), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ μεταμορφώθηκε προς το χειρότερο. Οι γηπεδούχες έπεσαν σε χειμέρια νάρκη και κανείς δεν μπορούσε να τις ξυπνήσει. Οι "πράσινες" δεν είχαν ούτε αρχή, ούτε τέλος σε άμυνα και επίθεση και το Νέο Ρύσιο δεν άφησε την ευκαιρία να παέι χαμένη. Οι Θεσσαλονικιές με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά στο σκορ με 59-61 (4:05).

Το σύνολο του Νίκου Κηρύκου δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει και να μεταβιβάσει σωστά τη μπάλα, ενώ έκανε αρκετά βεβιασμένα σουτ και υπό κακές προϋποθέσεις (στοίχισαν και οι χαμένες βολές). Συν τοις άλλοις η Πελτεκη έπαιζε με 4 φάουλ και ο τεχνικός των γηπεδούχων έκανε αλλαγή χάντμπολ αντικαθιστώντας την έμπειρη γκαρντ με την Τόγα. Ούτε όμως αυτή η κίνηση τακτικής λειτούργησε υπέρ του Α.Ο.Σ και χρειάσθηκε να περάσουν επτάμιση λεπτά προκειμένου να σημειώσει καλάθι!

Το άστοχο τρίποντο της Σαμουλαδά κι ενώ το σκορ ήταν στο 61-65 αποτέλεσε το "κύκνειο άσμα" του Α.Ο.Σ αφού στην επόμενη φάση η Πυλαρινού με δυο βολές πέτυχε το 61-67 (34'') δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στον πάγκο του Νέου Ρυσίου.

Διαιτητές: Κυρίτσης - Κονταράτος

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 45-43 (ημ.), 59-52, 62-67

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 19 (1), Καρατζά 5, Τόγα 2, Σαμουλαδά 15 (3), Τζιαμπάζη 8 (2), Παλλάδα 2, Πελτέκη 11.

Αναγέννηση (Διαβολεμένου): Ντάμπη 3 (1), Πυλαρινού 15 (2), Γιαννάτση 2, Τζιάτα 11, Κιζιρίδου 12 (2), Μύρβαλη 15 (2), Αβραμίδου 8, Ρούσσου 1, Γουριώτη.

Τιτάνες Δράμας - Κομοτηνή: 87-40

Παναθλητικός - ΠΑΟΚ: 62-70

Πυλαία - Απόλλων Καρδίτσας: 71-62

Αρίων Πτολεμαΐδας - Ανάληψη Βόλου: 67-49