Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Γυάλιζε" το μάτι τους

Ίκαροι - Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθέας: 88-81

Ψυχάρες! Πολύ σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι επί του πρωτοπόρου Ίκαρου/Έσπερου Καλλιθέας δίνοντας μεγάλη χαρά στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι "κυανοκίτρινοι" πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνισή τους στο φετινό πρωτάθλημα παρά την βασική απουσία του Χόχλερ και τον ανέτοιμο Συμεωνίδη και εξασφάλισαν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος κόντρα σε ένα αντίπαλο που πριν το τζάμπολ μετρούσε 12 σερί επιτυχή αποτελέσματα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ. Οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 9-7 (6:00) και 14-12 (4:04) με τους Τότσιο και Τοπούζη να απειλούν το καλάθι των Αθηναίων. Ειδικά ο σέντερ των "κυανοκίτρινων" θύμισε τον παλιό, καλό Τοπούζη επιδεικνύοντας τεράστια θέληση σε άμυνα και επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη ο Βαγγέλης Καράμπουλας ήταν "λίρα εκατό" για τον Ίκαρο/'Εσπερο και χάρη σε δικά του καλάθια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 16-21 (1:52), ενώ η περίοδος έκλεισε με 20-23.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πεχλιβάνης ανέλαβε δράση σημείωνοντας 8 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν και η συμβολή του Μίλος Παβλίσεβιτς που πρόσθεσε άλλους έξι. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Καράμπουλας συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο έχοντας και βοήθειες από τον Λιούις και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-38.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι κατόρθωσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Ο Γιώργος Ασημάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 46-43 (6:57), ενώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Τότσιος πέτυχε το 51-47 (3:26). Ο ηγέτης των "κυανοκίτρινων" πήρε τα πάνω του στην επανάληψη δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στο συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη. Το δεκάλεπτο έληξε με 58-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για να "καθαρίσουν" το παιχνίδι και ο Ασημάκης με τρίποντη "βόμβα" έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους Ικάρους (63-55, 9:17). Ο Ίκαρος/'Εσπερος όμως δεν κατέθεσε τα "όπλα" και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (69-68, 3:45) με καλάθι του Πετροδημόπουλου. Σε εκείνο το κρίσιμο χρονική σημείο ο κόσμος έδωσε "φτερά" στους γηπεδούχους και ο Φοίβος Γυμνόπουλος με οδηγό την μεγάλη μπασκετική του εμπειρία κέρδισε έξυπνα φάουλ από τους Φαλεκα και Κερασοβίτη σημειώνοντας το 73-68 εκμεταλλεύομενος στο έπακρο το μπόνους από την γραμμή της "φιλανθρωπίας".

Το παιχνίδι πήγε στις βολές με τους Καράμπουλα - Πετροδημόπουλο να κρατάνε ζωντανό στη διεκδίκηση της νίκη τον Ίκαρο/'Εσπερο. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Πεχλιβάνης απεβλήθη με 5 φάουλ, αλλά οι Τοπούζης - Τότσιος - Γυμνόπουλος έδειξαν την κλάση τους. Ο Φλωρινιώτης γκάρντ με σουτ από τη γωνία ανέβασε την διαφορά στο +8 (81-73, 1:10), ενώ λίγο αργότερα με 2 βολές "σφράγισε" το νικηφόρο αποτέλεσμα πετυχαίνοντας το 86-79 (14'').

Σχόλιο: Αυτοί ήταν Ίκαροι. Οι "καμικάζοι" του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έπαιξαν σαν ομάδα σε άμυνα και επίθεση λυγίζοντας τη αντίσταση του ισχυρού Ίκαρου/Έσπερου Καλλιθέας, ο οποίος για τρίτη συνεχή σεζόν γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας στις Σέρρες. Με ανάλογες εμφανίσεις οι "κυανοκίτρινοι" δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Σήμερα κέρδισαν μια δύσκολη "μάχη". Ο αγώνας για την εξασφάλιση της παραμονής συνεχίζεται, η οποία περνάει μέσα από το κλειστό γυμναστήριο του Λαγκαδά (ο Πρόεδρος του Ερμή, κ. Χρηστίδης παρακολούθησε την συνάντηση των Ικάρων). Μπράβο μάγκες!

Διαιτητές: Μητσόπουλος-Βαρδάλος-Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-38 (ημ.), 58-55, 88-81

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 13 (3), Γυμνόπουλος 12, Τότσιος 21 (2), Ασημάκης 11 (3), Παβλίσεβιτς 8, Βοϊβατόπουλος 4, Τοπούζης 19, Ιωσηφίδης, Παπούδας, Συμεωνίδης.

Ίκαρος/'Εσπερος (Λυκογιάννης): Λάκσα 13 (2), Φαλέκας 4, Καράμπουλας 30 (3), Πολυτάρχου 2, Κατιάκος 2, Λιούις 13, Κερασοβίτης 5, Πετροδημόπουλος 12, Μάρτζος, Τζιάλλας, Κατούφας.

Αρκαδικός - Ρέθυμνο: 98-90(78-78 κ.α.)

ΚΑΟΔ - Ξάνθη: 80-86

ΟΦΗ - Ολυμπιάδα Πατρών: 82-80

Δάφνη - Ερμής/Περάματος: 85-69