Σάββατο 13 Μαρτίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Πύρινη" έδρα

Ίκαροι - Νήαρ Ήστ: 72-67

Νίκη υψίστης βαθμολογικής σημασίας πέυχαν οι Ίκαροι ενάντια στη Νήαρ Ήστ κάνοντας ακόμη ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Οι "κυανοκίτρινοι" κατέκτησαν πανάξια το ένατο ροζ φύλλο αγώνος στη φετινή διοργάνωση και εφόσον συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό τότε είναι σίγουρο ότι θα εξασφαλίσουν την παρουσία τους στο πρωτάθλημα της Α2 και τη νέα σεζόν.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι έκαναν το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στο γήπεδό τους δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 0-7 (6:36), με τον Κουτρούλια να σκοράρει διαρκώς. Οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη εμφανίσθηκαν νευρικοί και αγχωμένοι χάνοντας αρκετά λέι-απ. Ευτυχώς για τους "κυανοκίτρινους" τα λάθη στα οποία υπέπεσε η Νήαρ Ήστ βοήθηαν έτσι ώστε να μην ανοίξει κι άλλο η "ψαλίδα" ανάμεσα στους δυο αντιπάλους. Εν τέλει έπρεπε να κυλήσουν κάτι παραπάνω από έξι λεπτά προκειμένου η σερραϊκή ομάδα να πετύχει το παρθενικό της καλάθι με χουκ του Ασημάκη (2-7, 3:51), ενώ η περίοδος έκλεισε με 9-12, με τους Ικάρους να έχουν 3/11 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να δείχνουν το κακό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Ο Τότσιος αναλώθηκε σε πολλές βεβιασμένες και δύσκολες προσπάθειες στην επίθεση, ενώ στην άμυνα οι Ίκαροι αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα κυρίως στο μαρκάρισμα του Κουτρούλια και ο Μαχαίρας από πλευράς Νήαρ Ήστ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 12-21 (5:57). Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης έκανε αλλαγές επιχειρώντας να βρει το κατάλληλο σχήμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τοπούζης και Ασημάκης έβγαλαν τους Ικάρους από το αδιέξοδο. Ειδικά ο σέντερ των "κυανοκίτρινων" ήταν κυρίαρχος μέσα στο ζωγραφιστό σημειώνοντας 12 πόντους και με δικό του καλάθι οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 38-37 (4:50). Η περίοδος έληξε 48-45, με τους "κυανοκίτρινους" να έχουν μπει στη θέση του οδηγού αντλώντας δύναμη και από τους φιλάθλους που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι "έτρεξαν" 5-0 σερί με εντυπωσιακό κάρφωμα του Συμεωνίδη και τρίποντη "βόμβα" του Πεχλιβάνη αυξάνοντας την υπέρ τους διαφορά στο +8 (53-45, 8:01). Το σύνολο όμως του Τόλη Καρνέση δεν πανικοβλήθηκε και με πρωτεργάτες τους Κουτρούλια - Κούνα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (59-58, 3:39). Ο Τότσιος με γκολ - φάουλ διαμόρφωσε το 62-58 (3:25).

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της συναρπαστικής αναμέτρησης ο Φοίβος Γυμνόπουλος ανέλαβε δράση πετυχαίνοντας 4 σερί πόντους (68-64, 38"). Ο Κούνας με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 68-66, αλλά ο Γυμνόπουλος με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κράτησε τους "κυανοκίτρινους" σε απόσταση ασφαλείας (70-66, 22"). Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κούνας κέρδισε φάουλ. Υπό τις έντονες αποδοκιμασίες του κόσμου ο γκαρντ της Νήαρ Ήστ αστόχησε στην πρώτη βολή, ενώ πέτυχε τη δεύτερη σημειώνοντας το 70-67 (15"). Τότσιος και Πεχλιβάνης ήταν στον πάγκο με 5 φάουλ, αλλά την ύστατη στιγμή ο Ντέγιαν Χόχλερ έκανε το καθήκον του και με 2 βολές "κλείδωσε" τη νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 72-67.

Σχόλιο από serresbasket: Τεράστια νίκη. Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο στόχος επετεύχθη. Το σερραϊκό συγκρότημα υπερκέρασε το εμπόδιο ενός αντιπάλου που παλεύει κι αυτός για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Μεγάλη απογοήτευση ο Μίχαλος από πλευράς Νήαρ Ήστ. Οι "κυανοκίτρινοι" κάνουν καταπληκτικό δεύτερο γύρο έχοντας πετύχει 4 νίκες σε 6 αγώνες! Η προσπάθεια συνεχίζεται...

Διαιτητές: Πανταζής - Ταρενίδης - Τάτσικας

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 25-31 (ημ.), 48-45, 72-67

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 3 (1), Γυμνόπουλος 6, Τότσιος 15, Ιωσηφίδης 2, Χόχλερ 2, Συμεωνίδης 7, Ασημάκης 13 (1), Παβλίσεβιτς 6 (2), Τοπούζης 18, Βοϊβατόπουλος.

Νήαρ Ήστ (Καρνέσης): Πανάρας 6, Μίχαλος 2, Κόκκαλης 6 (1), Κούνας 22, Κουτρούλιας 17, Μαχαίρας 7, Γκρούντμπεργκ 6, Παππάς, Βαβάτσικος, Ζούκας.

Αρκαδικός - Ερμής/Περάματος: 81-75

ΚΑΟΔ - Ολυμπιάδα Πατρών: 91-81

ΟΦΗ - Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθέας: 67-76

Δάφνη - Ερμής Λαγκαδά: 88-81 παρ. (70-70 κ.α.)