Κυριακή 14 Μαρτίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Σφαγή" του Α.Ο.Σ

Α.Ο.Σ - Αρίων Πτολεμαΐδας: 58-59

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Οι θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας έγιναν μάρτυρες ακομη ενός "ρεσιτάλ" διαιτησίας, με τους δυο "άρχοντες" της αναμέτρησης να "χειρουργούν" χωρίς "αναισθητικό" τον Α.Ο.Σ. Φαίνεται τέλικα ότι η εντυπωσιακή πορεία που έχει χαράξει το σερραϊκό συγκρότημα στο φετινό πρωτάθλημα, παρά τα οικονομικά και αγωνιστικα προβλήματα που αντιμετωπίζει, έχει πειράξει κάποιους που έχουν εκπλαγεί από το γεγονός ότι οι "πράσινες" βρίσκονται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και όχι στον όμιλο των ομάδων που κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρίωνας είχε το προβάδισμα στο σκορ (5-9). Η Λία Πελτέκη προσπαθούσε μόνη στην επίθεση και η περίοδος έκλεισε με 9-12.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στο παρκέ και οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 9-16 και 11-23 (5:50) χάρη σε καλάθια των Τοκμάκη - Θεοχάρη - Σταματιάδου. Η σερραϊκή ομάδα ανασυντάχθηκε και σημείωσε 7-0 σερί μειώνοντας σε 18-23 με την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι έμπειρες Αγγέλα Τοκμάκη και Όλγα Κυρκοπούλου διαμόρφωσαν το 23-32 (7:30), ενώ η Χατζημαγιόγλου με δυο "φαρμακερά" τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο +12 (32-44, 2:30). Ο Α.Ο.Σ έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και οι διατητές βάλθηκαν να τον αποτελειώσουν δίνοντας αρχικά μια τεχνική ποινή στο Νίκο Κηρύκο για διαμαρτυρία (1:45), ενώ λίγο αργότερα χρέωσαν με τεχνική ποινή την Ελπίδα Τζιαμπάζη για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Η περίοδος έληξε με 40-51.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Σαμουλαδά πέτυχε το 42-51 ζητώντας και φάουλ σε μαρκάρισμα που της έγινε. Η Δραμινή αθλήτρια δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τον κόσμο να "βράζει" στην κερκίδα λόγω των ανεκδιήγητων αποφάσεων από τους διαιτητές. Συν τοις άλλοις ο προπονητής της Πτολεμαΐδας έκανε παράπονα στην κομισάριο της συνάντησης για την παρουσία του Κώστα Μάρκου στον πάγκο του Α.Ο.Σ. Σκηνές απείρου κάλλους!

Οι "πράσινες" δεν πτοήθηκαν και αντεπιτέθηκαν με ηγέτιδα την Θάλεια Μαραγκού. Το "τριφύλλι" βελτιώθηκε σε άμυνα κι επίθεση και η Παλλάδα με δύο διαδοχικά καλάθια έφερε τον Α.Ο.Σ σε απόσταση αναπνοής (50-52, 4:59). Η Μαραγκού πρόσφερε πολύτιμους πόντους με τις διεισδύσεις της (54-56, 56-58) μολονότι στα τελευταία λεπτά έπαιζε με πρόβλημα στο δεξί πόδι ύστερα από ένα άσχημο πάτημα.

38 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα η Σαμουλαδά έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία ισοφαρίζοντας σε 58-58 με δύο βολές. Στην επόμενη φάση η Κυρκοπούλου αστόχησε στο δίποντο, αλλά η Τοκμάκη μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και και κέρδισε το φάουλ. Η παίκτρια του Αρίωνα ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή διαμορφώνοντας το 58-59. Στα εναπομείναντα 7 δευτερόλεπτα ο Α.Ο.Σ εκδήλωσε επίθεση με την Μαραγκού να πασάρει τη μπάλα στη Σαμουλαδά, η οποία σούταρε έξω από τα 6.25 αλλά ήταν άστοχη. Η φόργουορντ των γηπεδούχων έπεσε στο παρκέ ζητώντας φάουλ από τους διαιτητές, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει το σφύριγμα.

Διαιτητές: Μαραθιώτης - Τριανταφυλλίδης

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 18-23 (ημ.), 40-51, 58-59

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 18, Καρατζά 2, Τόγα 2, Σαμουλαδά 6, Τζιαμπάζη 6 (2), Παλλάδα 6, Πελτέκη 18 (1).

Αρίων (Καννάς): Θεοχάρη 2, Κυρκοπούλου 19 (2), Τζήμου 2, Χατζημαγιόγλου 6 (2), Τσακμάκη 9, Σταματιάδου 7 (1), Τοκμάκη 14 (3).

Ανάληψη Βόλου – Παναθλητικός Συκεών: 31-66

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου – Πυλαία: 74-51

Αίας Ευόσμου – Τιτάνες Δράμας: 68-61 (58-58 κ.α)

Α.Ο. Σερρών – Αρίων Πτολεμαΐδας: 58-59